Bakan Kurum'dan sitem: çevre projeleriyle ilgili finans desteğinde haksızlığı yapılıyor

Amerika'da bulunan Bakan Kurum, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul Toplantıları kapsamında New York'ta, Şili Çevre Bakanı Carolina Schmidt ile görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Kurum'dan sitem: çevre projeleriyle ilgili finans desteğinde haksızlığı yapılıyor
Editör: Hakan A.
26 Eylül 2019 - 07:21 - Güncelleme: 26 Eylül 2019 - 07:25

Amerika'da devam eden Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul Toplantıları  çerçevesinde Bakan Kurum'un da ziyaretleri sürüyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri  - 26 Eylül 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul Toplantıları kapsamında New York'ta, Şili Çevre Bakanı Carolina Schmidt ile bir araya gelirken, yaşanan haksızlıkları dile getirdi. 

Türkiye'de bakanlığının çevre konusunda yaptığı çalışmaları anlatan Kurum, "Her ile 'millet bahçeleri' adında büyük parklar yapıyoruz ve kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmaya çalışıyoruz. Çevreyi ve doğayı koruma adına, Paris Anlaşması'na imza atmış, taraf olmuş birçok ülkeden daha fazla yatırım yapıyoruz." ifadelerini kullandı.Kurum, bir taraftan sanayi yatırımlarını gerçekleştirirken, diğer yandan da dünyanın geleceği açısından çevre ve doğayı koruyacak adımlar attıklarını vurguladı.

Enerji verimliliği, elektrikli araçların kullanımı, iklim dirençli altyapı yatırımları, sıfır atık gibi projeleri belediyelerde yaygınlaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Kurum, "Mavi bayraklı plajda dünya ikincisiyiz, hedefimiz dünya birincisi olmak. Bunların dışında hem düzenli depolama hem de atık su arıtma tesislerini nüfusumuzun tamamına hizmet verecek şekilde düzenlemeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Emine Erdoğan'ın destekleriyle çevreye ilişkin Sıfır Atık gibi çok önemli projeler geliştirdiklerine değinen Kurum, Erdoğan'ın kendisine söylediği "(2019 BM İklim Değişikliği Konferansı) COP 25 bize yardım etse de etmese de biz, çevreyi ve doğayı koruyacağız. Şimdiye kadar ne yaptıysak bundan sonra da projelerimize devam edeceğiz." sözlerini aktardı.

Kurum, Türkiye'nin BM İklim Sözleşmesi'nin gelişmiş ülke statüsü olan Ek-1'de yer aldığını, bu nedenle özellikle çevre projeleriyle ilgili finans desteği alamadıklarını vurgulayarak, bu konudaki haksızlıkların giderilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Diğer taraftan Bakan Kurum, Aynı denizi paylaştığımız İtalya’nın Çevre Bakanı Sayın 
Sergio Costa_min  ile bir araya gelirken toplantıda, deniz temizliği, deniz ekosistemlerin korunması ve iklim değişikliği ile mücadele konularını görüşerek iş birliklerinin genişletilmesi gerektiği uzlaşmasına varıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum