Bakan Kurum'dan son dakika İmar Barışı açıklaması

Son günlerde zamanın sona erecek olmasından ötürü İmar Barışı başvuruları artarak devam ederken, işleyen süreç hakkında Bakan Kurum'dan son dakika açıklaması geldi.

Bakan Kurum'dan son dakika İmar Barışı açıklaması
Editor: Hakan A.
25 Ekim 2018 - 12:46 - Güncelleme: 27 Ekim 2018 - 15:03

Türkiye'de devlet ile barışı sağlayan İmar Barışı adıyla Yapı Kayıt Belgesi verilen binaların sayısı hızla artarken, süreçte sona geliniyor. İmar Barışı için son başvuru tarihi 31 Ekim olarak açıklanırken, sürenin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin Bakan Kurum'dan son dakika açıklaması geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 25 Ekim 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dijital Şehircilik etkinliği kapsamında İstanbul'da önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde Belediyelerde İmar barışı yoğunluğunun yaşandığı süreçte zaman işlemeye devam ediyor. 31 Ekim tarihi son başvuru tarihi olarak açıklanan İmar Barışı sürecinde sürenin uzatılmasına ilişkin önemli bir açıklama geldi Bakan Kurum'dan.

Bakan Kurum, "İmar Barışı başvuru süresi 31 Ekim'de bitiyor. Yeniden değerlendireceğiz. Böyle bir talep var, bu talebe kayıtsız kalmayacağız gibi gözüküyor." dedi

31 Aralık 2017 tarihinden öne inşaa edilen bina, konut, iş yeri, otel, sanayi yerleri gibi pek çok alanı kapsayan İmar Barışı süreci 31 Ekim tarihinde son bulacak.  Türkiye genelinde 16 milyona yakın kaçak, tapusuz ve benzeri devletle itilaflı konut ve işyerinin imar sorununu ortadan kaldırmak için başlatılan İmar Barışı süreci başvurusu e-Devlet üzerinden ücret ödenmeden yapılabiliyor. 

Gelen son bilgilere göre İmar Barışı sürecinde şimdiye kadar yaklaşık 6 milyon 77 bin 529'u konut, 709 bin 938'si ticari yapının, 322 bin 383’ü tarımsal yapının ve 393'ü güneş enerjisi santrali için başvuru yaptığı 23 Ekim tarihli haberlere yansımıştı. Bu rakamın son günlerde yaşanan yoğunlukla birlikte artacağı kaydedildi.

SON DAKİKA: İmar Barışı süresi uzatılıyor!

Yapılan son açıklamada ise "Yapı Kayıt Belgesi alımı için 4.6 Milyar Lira ödendi"ğine ilişkin detayları haberimizden okluyabilirsiniz.