Bakan Kurum: "Eczanelerde 0.15 mikronun altındaki poşetler ücretsiz"

Türkiye gündemini meşgul eden son günlerin önemli konularından biri olan ücretli poşet tartışmasında Bakan Kurum önemli açıklamalarda bulunurken, eczanelere yönelik uygulamanın ayrıntılarını paylaştı.

Bakan Kurum: "Eczanelerde 0.15 mikronun altındaki poşetler ücretsiz"
Editör: Hakan A.
06 Ocak 2019 - 08:28

Ücretli poşet dönemi Türkiye genelinde hemen her markette uygulamaya alınırken, merak edilen sorulara Bakan Kurum cevap verdi. Ücretli poşetlerde Eczaneler için kullanılan düşük mikronlu poşetlerin ücretsiz olcağını duyurdu. Açıklama Bakan Kurum'un Karabük ziyaretinde geldi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 6 Ocak 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'nin gündemine oturan poşet tartışmasında önemli değerlendirmelerde bulunurken, Eczanelere yönelik ücretsiz poşet haberini verdi.

Konuyla ilgili bilgi veren Bakan Kurum, "Eczacılar Odası ile Bakanlığımızın bu konuda bir çalışması yürütülüyor. 15’e 25 poşet boyutlarında mikronunu da inceliyoruz. 0,15 mikronun altındaki poşetlerimiz ücretsiz. Burada başka bir hassasiyet de var. Vatandaşımızın sağlığı söz konusu. O yüzden eczanede verilen bu ölçülerdeki poşetlerin ücretsiz olması noktasında önümüzdeki hafta usul esaslarımızı yayınlayacağız" açıklamasında bulundu.Bakan Kurum: "Eczanelerde 0.15 mikronun altındaki poşetler ücretsiz"

Ücretli poşet uygulamasının tüm getirisini bisiklet ve yürüyüş yolları, gürültü bariyerleri, arıtma tesisleri gibi hayat standartımızı artıracak projelere aktarılacağını hatırlatan Bakan Kurum, "Gelecek nesillerimize daha temiz bir dünya ve çevre bırakmak için hayata geçirdiğimiz plastik poşet düzenlemesinin 4 günlük uygulaması sonucunda poşet kullanımı yaklaşık yüzde 50 azaldı. 2019'dan önce yıllık 30-35 milyar adet plastik poşet tüketiyorduk. Hedefimiz; kişi başı 440 olan plastik poşet kullanımını yüzde 90 oranında azaltarak 2025'te 40'a düşürmek. Doğada en az 500 yılda çözünen tek kullanımlık plastik poşetlerden vazgeçerek alışverişlerimizi file ve bez çantalarla yapalım. Amacımız çevreyi korumak ve poşet tüketimini azaltmak.  Bu kampanyaya tüm vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum Karabük'te emeklilere konut müjdesi verdi. Haberin ayrıntılarını okumak için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum