Bakan Kurum: Kanal İstanbul projesi İBB Meclisi'nden geçecek!

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesinin İBB Meclisi'nden geçeceğini söyledi.

Bakan Kurum: Kanal İstanbul projesi İBB Meclisi'nden geçecek!
Editor: Hakan A.
24 Aralık 2019 - 13:18

Kanal İstanbul projesi ile alakalı konuşan Bakan kurum, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na "Sayın başkanının ne yaptığını bir sormak lazım. Hangi proje ürettiğini bir kendisine sormak lazım." dedi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 24 Aralık 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında sunum sonrasında özellikle Kanal İstanbul ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kanal İstanbul projesi çerçevesinde 500 bin nufusu aşmayacak, içinde teknoloji, araştırma, uygulama merkezlerinin olduğu, akıllı şehir uygulamalarının yapıldığı önemli bir proje olarak gerçekleceğinin altını çizen Bakan Kurum, "Bir taraftan 1/100000 ölçekli, diğer taraftan 1/5000 ölçekli ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarınıda hazırlıyoruz. Kararlı bir şekilde sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi, son 18 yılda İstanbul için, ülkemiz için yaptığımız yatırımlara inşaallah Kanal İstanbul projesini de yaparak ekleyeceğiz. Bu çerçevede vatandaşımızın ihtiyaçlarını giderecek bu projeyide tüm vatandaşlarımıza hizmet etmek amacıylada yapacağımızı da tekrar altını çizerek ifade etmek isterim." dedi.

Kanal İstanbul güzergahı üzerinde arsa rantına veya bundan önce yaptığımız her projede arsa rantına asla müsade edimediğini söyleyen Bakan Kurum, "Ne gittik arsa topladık, nede birilerinin arsa toplamasına müsade ettik. Dolayısıyla bu projede böylebirşey olması söz konusu değildir. Toplu olarak bir vatandaşın, bir şirketin, arsa toplaması söz konusu değildir. Oradaki arsa sahipleri kimse o arsa sahipleri yapılacak plan çerçevesinde hakkı neyse o hakkı alacaklardır. Bu plan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinden geçecektir. O plan çerçevesinde uygulamalar yürütülecek. Dolayısıyla vatandaşın istemediği, atandaşımıza rağmen hiçbir projeyi bugüne kadar yapmadık, yapmayacağız." diye konuştu.

Taş üstüne taş koymaya devame deceğiz!

İkidebir çıkıpta 16 milyon İstanbulluya hizmet ediyoruz, 16 milyon İstanbullunun hakkını savunacağız demekle belediye başkanlığı olmuyor, yapılmıyor diyen Bakan Kurum, "Belediye başkanlığı vatandaşa hizmet ederek yapılıyor, taş üstüne taş koyarak yapılıyor. Mart ayından bu yana 6 aylık süreç geçti. Sayın başkanının ne yaptığını bir sormak lazım. Hangi proje ürettiğini bir kendisine sormak lazım. O yüzden 16 milyon vatandaş ne isterse, bizde 82 milyon vatandaşımız için bu güne kadar proje ürettik ve üretmeye devam edeceğiz. Taş üstüne taş koymaya devame deceğiz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasn prensibiyle proje yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
 Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.