Bakan Kurum, kapatılan 5 termik santral hakkında açıklama yaptı

Bakan kurum, kapatılan 5 termik santralle alakalı önemli açıklamalarda bulunurken, 'gereken neyse onu yapacağız' dedi.

Bakan Kurum, kapatılan 5 termik santral hakkında açıklama yaptı
Editor: Hakan A.
01 Ocak 2020 - 19:49

Kapatılarak faaliyetleri sonlandırılan 5 termik santralle ilgili konuşan Bakan Kurum, "Hiçbir şey, vatandaşımızın, çocuklarımızın sağlığından, geleceğinden daha kıymetli değildir." dedi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri  Merkezi - 01 Ocak 2020 - İstanbul


Çevre ev Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile birlikte kameralar karşısında geçerek, kapatılan termik santrallere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 11. ve 15. maddeleri gereği; 5 termik santralin tamamen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatılmasına karar verilmiştir. Diğer 7 santralden 4’üne geçici faaliyet belgesi verilmiş, 3 santral ise gerekli çevre izinlerini almışlardır.

Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatıldığınmı söyleyen Bakan Kurum, "Kısmi kapatma kararı verdiğimiz Soma Termik Santrali’nde ise 2 ünitede kapatma işlemini gerçekleştirdik. Diğer 4 ünite ise faaliyetlerine geçici olarak devam edecektir. 

Soma’mızda 12 bin konut, okullar, kamu kurum ve kuruluşları ısınma ihtiyaçlarını buradaki santralden karşılıyorlar. Bu nedenle Soma Termik Santralinin 4 ünitesinin çalışmasına kış sezonu boyunca müsaade edeceğiz.

Bu süre zarfında 4 ünitenin yakıt kalitesinde yapılacak iyileştirmelerle mevzuatımızda belirtilen sınır değerlerin sağlanmasına yönelik çalışmalar da yapılacak ve biz de bu çalışmaları yakından takip edeceğiz.

Kapatılan bu santrallerin yönetimleri; gerekli çevresel yatırımlarını tamamlamadıkları sürece, bu tesislerin yeniden faaliyete geçmelerine izin verilmeyecek. Yaptığımız son denetimlerle çevresel yatırımlarını tamamlayan; 4 Termik Santrale çevre izninin ilk aşaması olan geçici faaliyet belgelerini verdik. 

Geçici faaliyet belgesi alan santraller; Bursa Orhaneli, Muğla Yatağan, Kahramanmaraş Afşin B ve Ankara Çayırhan'dır.

Tüm çevre yükümlülüklerini yerine getiren termik santrallere çevre izin ve lisans belgesi vereceğiz. Aksi takdirde geçici faaliyet belgelerini iptal edecek ve kapatma dâhil olmak üzere gerekli tüm cezai müeyyideleri uygulayacağız.

Muğla Kemerköy, Muğla Yeniköy ve Çanakkale 18 Mart Çan Termik Santralleri ise çevre mevzuatı kapsamında çevre izinlerini almışlardır. 

Geçici faaliyet belgesi verdiğimiz 4 santral ile çevre izni alan 3 santral faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde; sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla projelerimizi gerçekleştirecek; havamızı, suyumuzu, toprağımızı koruma anlamında yapılması gereken ne ise en hızlı ve kararlı şekilde yapacağız.

Hiçbir şey, vatandaşımızın, çocuklarımızın sağlığından, geleceğinden daha kıymetli değildir. 

Aldığımız kararların ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Termik santrallerin kapatılmasına ilişkin verilen sürenin dolmasıyla harekete geçen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, 2019 yılını 2020'ye bağladığı gece yarısı 00:00'da 5 termik santral için işlem yaptı. Termik santraller baca filtre sistemlerini verilen süre boyunca yapmadıkları gerekçesiyle mühürlenmişti.