Bakan Kurum Kayseri'de önemli projeleri inceledi

Kayseri'de temaslarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehirde önemli projeleri bir bir gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Kurum Kayseri'de önemli projeleri inceledi
Editör: Hakan A.
03 Şubat 2019 - 08:26 - Güncelleme: 03 Şubat 2019 - 08:30

Bakan Kurum'un illere yaptığı ziyaretler sürüyor. Günü Kayseri'de geçiren Bakan Kurum şehrin önemli projelerini gezerek incelemelerde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Şubat 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kayseri ziyaretinde önemli projeleri tek tek dolaşarak bilgiler aldı.

Bakan Murat Kurum, Kayseri iline bağlı Kocasinan ilçesinde konut üretimi ve dönüşüm çalışmaları yapılacak alan ile TOKİ tarafından inşa edilen, iş yeri ve imalathanelerin yer alacağı Mobilyacılar Sitesini ve Sahabiye kentsel dönüşüm alanını ziyaret ederek yetkililerden son gelişmeler ile alakalı olarak bilgi aldı. Bakan Kurum yaptığı açıklamasında, "Kayseri millet bahçesi, Hava İkmal Merkezi’nin bulunduğu 1 milyon 200 bin m2’lik alana kurulacak. Millet bahçesi içerisinde Hava İkmal Müzesi, Kayseri’nin tarihi eserlerinin minyatürleri, cami, millet kıraathanesi, bisiklet ve yürüyüş yolları yer alacak." dedi.

Murat Kurum, 11 maddelik AK Parti Seçim Manifestosunun 8 maddesinin doğrudan çevre ve şehircilikle ilgili olduğunun altını çizdi.

Bakanımız Murat Kurum: "Şehirlerdeki yaşam kalitesini artırmak için var gücümüzle çalışacağız. Erciyes’in heybetini gönlünde eriten misafirperver hemşehrilerimizin şehri Kayseri’de gerçekleştirdiğimiz istişare toplantısının ardından ilimizde yapacağımız çalışmaları belirledik. 16 yılda 7 Milyar TL tutarında yatırıma imza attığımız şehrimize katkı sunmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Kurum, "Kayseri’de ticaretin ve sanatın merkezi olan Suriçi ve Cami Kebir arasındaki 280 bin m2’lik alanı kentsel yenileme bölgesi ilan ettik. Burada iş yeri olan vatandaşlarımızı mağdur etmeden ofislerini taşımak suretiyle yenileme çalışmamızı gerçekleştireceğiz.

Tavukçu Mahallesi’nde, bölgenin tarihine uygun olarak başlatılan Kayseri Mahallesi Projesi’nin 2. Etabını hayata geçirerek şehrin tarihi ve kültürünü ön plana çıkaracağız.

Oruçreis, Sancaktepe ve Boztepe’de, Argıncık Mahallesi’ndeki 3 milyon m2’lik riskli alanda ve Yunusemre Mahallesi’ndeki kalan etaplarda az katlı, yerel mimariye uygun dönüşüm çalışmaları başlatıyoruz. Bu kentsel dönüşüm projeleri için toplamda 1500 adet rezerv konut inşa edeceğiz.

Çalışmalarımızı şehrin önceliklerini göz önüne alarak ilerletecek, belediyelerimizle istişare halinde, mekânsal strateji planı çerçevesinde sürdürerek hayata geçireceğiz. Şehrimiz için hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum