Bakan Kurum: "Kuraklıkla mücadelemize güç katacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Kuraklıkla mücadelenin süreceğini, atılan yeni adımlarla birlikte yeni binalarda yağmur sularının toplanabileceğinin altını çizdi.

Bakan Kurum: "Kuraklıkla mücadelemize güç katacak"
Editör: Hakan A.
24 Ocak 2021 - 09:54 - Güncelleme: 24 Ocak 2021 - 09:55
Türkiye genelinde doğal su kaynaklarının korunması, yağmur sularının biriktirilmesi amacıyla atılan yeni adım hakkında konuşan Bakan Kurum, atılan her adım "Kuraklıkla mücadelemize güç katacak" dedi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 24 Ocak 2021 - İstanbul 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yağmur sularının depolanmasıyla birlikte önemli bir su tasarruf yönteminin hayata geçirildiğinin altını çizdi.

Son düzenleme ile birlikte yağmur sularının toplanması adına yeni yapılacak ve 40 daireden fazla her bina için şart koşulan yağmur suyu toplama saçakları ile yağmur sularının biriktirilmesinin önü açılmış oldu.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Bakan Kurum, "Bakanlık olarak doğal su kaynaklarımızın korunması için önemli bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik.

Bugünkü Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle; 2000 m²'nin üzerindeki parsellere yapılacak binalarda yağmur suyu toplama sistemini zorunlu hale getirdik

2000 m²’den küçük alanlarda inşa edilecek yapılar içinse belediyelerimize yağmur suyu toplama sistemini zorunlu kılma takdir yetkisi verdik.

Kuraklıkla mücadelemize güç katacak uygulamayla yağmur suları depolanarak bahçe sulamasında veya arıtılarak ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılabilecek.

Alternatif su kaynaklarının değerlendirme yöntemlerinden biri olan yağmur suyu hasadıyla su kaynaklarımız korunacak."
ifadelerini kullandı.
 PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ DÜZENLEMESİ

Dün yayımlanan Resmi Gazete ile duyurulan yeni kanun düzenlemesi kapsamında sayısı 40'ı aşan binaların zorunlu olarak yağmur suyu toplama saçakları yapılması kararlaştırıldı. Yeni düzenlemeyle birlikte önemli değişiklikler yapıldı.

2021 planlı alanlar imar yönetmeliği düzenlemesi yapıldı


YORUMLAR

  • 0 Yorum