Bakan Kurum, 'Salda Gölü iddiaları kamuoyunu yanıltılmaktadır'

Salda Gölü ne olacak? Millet Bahçesi için TOKİ tarafından açılan Salda Gölü ihalesi öncesinde ortaya atılan iddialara ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulundu. İşte 'Biz Salda Gölü’ne dokunmuyoruz' diyen Bakan Kurum'un açıklamaları...

Bakan Kurum, 'Salda Gölü iddiaları kamuoyunu yanıltılmaktadır'
Editör: Hakan A.
29 Temmuz 2019 - 23:14 - Güncelleme: 29 Temmuz 2019 - 23:17

Son günlerde basında çıkan Salda Gölü haberlerine ilişkin Bakan Kurum'dan son dakika açıklamalar geldi. Kurum sosyal medya hesabından konuya açıklık getirdi. Bakan Kurum, "Salda Gölü’nün korunması, doğal güzelliklerinin muhafaza edilmesi için çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 29 Temmuz 2019 - İstanbul


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Salda Gölü'nün korunmasına ilişkin açılan ihale sonrası çıkan haberler gündemde tartışılmaya devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.
 


İşte Bakan Kurum'un Salda Gölü ile alakalı açıklaması;


"Özellikle bazı yayın organlarında Salda Gölü ile alakalı çıkan haberlere dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum, "iddialarla kamuoyu yanıltılmaktadır" dedi. 

Doğa harikası Salda Gölü ile ilgili asılsız ve gerçekleri çarpıtan iddialarla kamuoyu yanıltılmaktadır. Tabiat varlıklarımız bizlere emanettir. Biz Salda Gölü’ne dokunmuyoruz, bilakis Salda Gölü’nün korunması, doğal güzelliklerinin muhafaza edilmesi için çalışıyoruz.

Salda Gölü'nün Özel Çevre Koruma alanı ilan edilmesiyle korunan alan 4 bin 400 hektardan, gölün tüm çevresini kapsayacak şekilde 29 bin 500 hektara çıkartıldı. Salda'daki doğal dokuya zarar verilmemesi için kıyı şeridinin kullanım alanı 500-600 metre kadar geri çekildi.

Ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle çöpten geçilmez hale gelen ve kıyısına kadar otomobillerle girilen Salda etrafında düzensiz yapılaşmalar oluşmuştu. Burayı ÖÇK ilan etmemizin ardından bu düzensiz yapılaşmalar kaldırıldı, çöpler toplanmaya başlandı ve araç girişi yasaklandı.

Salda Gölü Millet Bahçesi projesi TOKİ Başkanlığımızın çevreye saygılı şehirler konsepti çerçevesinde doğal alanı koruyarak bisiklet yolları, yürüyüş parkurları gibi şehirlere nefes aldıran projeler hedefiyle ortaya çıkmış bir projedir.

Millet Bahçesi projesiyle Salda'nın doğal güzelliğini koruyacak, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya, tek bir çivi çakılmasına dahi izin vermeyeceğiz. Salda Gölü'nün korunması ve gelecek nesillere ulaştırılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum