Bakan Kurum, Tüm TOKİ projelerinde engelli vatandaşlarımıza yüzde 5 kontenjan ayırdık

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, 'Engelli vatandaşlarımızı şehirlere değil şehirleri onlara uygun hale getirme gayesi ile çalışıyoruz' dedi.

Bakan Kurum, Tüm TOKİ projelerinde engelli vatandaşlarımıza yüzde 5 kontenjan ayırdık
Editör: Hakan A.
03 Aralık 2020 - 16:06
Bakan Kurum, kira öder gibi ev sahibi yaptıkları TOKİ konut projelerinde yüzde 5 kontenjan ayrıldığını söyledi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Aralık 2020 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 3 Aralık Engelliler Günü vesilesiyle, sosyal medya hesabından önemli paylaşımda bulundu. Toplu Konut İdaresi tarafından hayata geçirilen sosyal konut projelerinde engelli vatandaşlar için ayrılan kontenjanı hatırlatan Bakan Kurum, 'tüm projelerimiz onların rahat yaşayabileceği şekilde yapıyoruz' dedi.

Bakan Kurum mesajında, '3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, hayırlı ömürler diliyorum. Bakanlık olarak tüm projelerimizi engelli kardeşlerimizin şehirlerimizde huzur ve güven içinde yaşayacakları şekilde tasarlıyoruz. 


Kura ile satışı gerçekleştirilen, vatandaşlarımızın kira tutarındaki taksitlerle ev sahibi olabildiği sosyal konut projelerimizde en az yüzde 40 düzeyinde engelli olan vatandaşlarımız için yüzde 5'lik kontenjan ayrıldık.

Engelli vatandaşlarımızı şehirlere değil şehirleri onlara uygun hale getirme gayesi ile çalışıyor; onların gözü, kulağı, sesi, adımı olmak için, onlara umut olmak için gayret ediyoruz.'
ifadelerini kullandı.

bakan murat kurum engelli açıklaması

TOKİ ile ürettiğimiz konutlarda engelli vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını gözetiyoruz. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile binaların engelli erişimine uygun olmasını, Otopark Yönetmeliği ile her 20 park yerinden birinin engellilere ayrılmasını zorunlu hale getirdik.

Engelli vatandaşlarımız millet bahçelerinde, özel olarak tasarlanan yürüyüş yolları, rampa ve asansörler ile istedikleri yere kolaylıkla erişebilecekler, engelli araçlarını sık yerleştirilen ünitelerde şarj edebilecek, sesli anlatımlarla yönlendirilerek bilgi alabilecekler.

Bisiklet Yolları Yönetmeliği’nde yaptığımız değişiklik ile bisiklet yollarına akülü engelli araçları için şarj üniteleri ekledik. Yaya köprüsü rampa ve asansörleri sayesinde engelli vatandaşlarımızın bisiklet yollarına erişimini kolaylaştırdık.

Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliği’ne eklediğimiz Erişilebilirlik Kontrol Formu ile yapılardaki engelli erişimi ile ilgili hususları denetliyor, şartlar yerine getirilmediğinde yapı kullanma izni vermiyor, kontrolleri gereği gibi yapmayanlar hakkında cezai işlem başlatıyoruz.

Kura ile satışı gerçekleştirilen, vatandaşlarımızın kira tutarındaki taksitlerle ev sahibi olabildiği sosyal konut projelerimizde en az yüzde 40 düzeyinde engelli olan vatandaşlarımız için yüzde 5'lik kontenjan ayrıldık.

Engelli vatandaşlarımızı şehirlere değil şehirleri onlara uygun hale getirme gayesi ile çalışıyor; onların gözü, kulağı, sesi, adımı olmak için, onlara umut olmak için gayret ediyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum