Bakan Kurum, "Van Gölü için çok kapsamlı bir çevre koruma projesi başlatıyoruz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Van Gölü'nün korunması amacıyla çok kapsamlı bir çevre koruma projesini başlatıyoruz" dedi.

Bakan Kurum, "Van Gölü için çok kapsamlı bir çevre koruma projesi başlatıyoruz"
Editör: Hakan A.
01 Haziran 2021 - 16:21 - Güncelleme: 01 Haziran 2021 - 16:39
Van Gölü Sempozyumu'nda önemli değerlendirmelerde bulunan Bakan Kurum, "600 bin yaşındaki Van Gölü'nün güzelliğine güzellik katmak, ekosistemini, balıkları ve tüm canlıları, zengin biyolojik çeşitliliği ile endemik türleri en iyi şekilde korumak adına çok kapsamlı bir çevre koruma projesi başlatıyoruz." dedi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Haziran 2021 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı kapsamında düzenlenen Van Gölü Sempozyumu programında önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre yatırımları süreklilik arz eder. Yerel yönetimlerimizin vazifesi başlamış bir çevre yatırımını durdurmak, arıtma tesisi projelerini engellemek değildir. Tam aksine bu yatırımlara öncelik vermektir.


Bakan Kurum, "Sayın @EmineErdogan  Hanımefendi'nin teşrifleriyle Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı kapsamında gerçekleştirilen Van Gölü Sempozyumu'na katıldık.

600 bin yaşındaki Van Gölü'nün güzelliğine güzellik katmak, ekosistemini, balıkları ve tüm canlıları, zengin biyolojik çeşitliliği ile endemik türleri en iyi şekilde korumak adına çok kapsamlı bir çevre koruma projesi başlatıyoruz.


Van ve Bitlis’te yeni atık su artıma tesisleri inşa ediyoruz. 14'ünden 8'ini tamamladığımız tesislerimizde inşa süreçlerimiz devam ediyor. İnşallah 2022 yılı sonuna kadar bölgedeki tüm atık su artıma tesislerini tamamlayarak nüfusun tamamına hizmet vereceğiz.

Proje ile aynı zamanda Şehirdeki koku problemini ortadan kaldırmak için dip tarama çalışmalarına başlıyoruz. 
Van Gölü'nün kirlilik kaynaklarından göl kıyısındaki ahırları Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesine taşıyarak hayvancılığın gelişimine katkı sunacağız.

Van Gölü etrafında taşkın kotu altında kalan bölgelerdeki rehabilitasyon çalışmasıyla çarpık yapılaşmayı ortadan kaldıracağız.
Düzensiz döküm sahasını ıslah edecek olan ve %80 seviyelerindeki Van Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi'ni 2 ayda tamamlayarak hizmete sunacağız.


Tüm bu çalışmalarımızla, Van Gölü; çevre düzenlemeleriyle, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla, millet bahçeleriyle, temizliğiyle, canlı hayatıyla, masmavi sularıyla dünyanın göz bebeği, dünyada bir cazibe merkezi olacak. Bu büyük hedefi hep birlikte başaracağız.

Van Gölü çalışmalarımız başta olmak üzere tüm çevre projelerimize destek olan Sayın @EmineErdogan Hanımefendi'ye şükranlarımı sunuyor, Van Gölü Sempozyumu'nun Van şehrimiz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum