Bakan Kurum, "Yüksek katlı binalara artık dur dememizin zamanı geldi"

Başkent Ankara'da gerçekleştirilen 2018 Kentsel Gelişim Zirvesi'nde konuşan Bakan Kurum'dan yüksek katlı binalara ilişkin çok sert açıklama geldi. Bakan Murat Kurum, "yüksek katlı binalar bizleri rahatsız etmeye başladı. Bunlara artık dur dememizin zamanı geldi" dedi.

Bakan Kurum,
Editor: Hakan A.
31 Ekim 2018 - 12:28

2018 Kentsel Gelişim Zirvesi kapsamında önemli konuşmalar gerçekleştirilirken, Bakan Kurum, geleceğin şehirlerine, mimarisine ilişkin önemli çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 31 Ekim 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara'da düzenlenen Kentsel Gelişim Zirvesi 2018’de önemli açıklamalarda bulundu. Özeleştirilerde bulunan Bakan kurum, "yüksek katlı binalar bizleri rahatsız etmeye başladı" dedi.

Bir zamanlar yüksek katlı binalar ülkemizde ihtiyaç olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, "Hem imar planlarının azlığı, hem nüfus yoğunluğunun kente göçü gerçekten hızlı biçimde artışı, yüksek binaların ihtiyacını gündeme getirdi. Yüksek bina ihtiyaçları oldu, hatta biraz da özentiydi. Ancak bugün baktığımızda yüksek katlı binalar bizleri rahatsız etmeye başladı. 30 - 40 katlı binalar bunları kentsel dönüşüm projelerinde de görüyoruz. Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık dur dememizin zamanı geldi. Evet bizde kendi içimizde hatalar yaptık. Ancak biz bundan sonra yapacağımız bütün projelerde yatay mimarili, sosyal donatısı olan, sosyal ihtiyacı olan projeler yapmak durumundayız. Aslında bunun en güzel örneği Kanal İstanbul projesi etrafında yapımı planlanan projeler olacak. Kanalın iki etrafında yatay yapılaşmanın hakim olduğu, tüm sosyal ihtiyaçların giderildiği gerçekten örnek bir şehircilik anlayışını inşallah orada göstermiş olacağız" dedi.

Kurum, "Tüm kentsel dönüşüm projelerimizde bunları göstermemiz gerekiyor. Bizim gelecek nesillere, Mimar Sinanlarımızın bize bıraktıkları, eserleri bizimde bırakmamız gerektiriyor. 300-400 sene sonra biz bu dönemde şu eserleri yaptık diyebileceğimiz gerçekten projelere ihtiyacımız var. Bu projeleri de hep birlikte yapmamız gerekiyor. 

Bu illa betonarme olmak zorunda da değil, ecdadımıza bakıyoruz, ahşap binalarımızı yapmışlar. Hala ayaktalar, bu açıklıklarda ahşap binalar var.. Bizimde bugünki teknolojide daha iyisini yapma imkanımız var. Bizim de gelecek nesillere bizim de ecdadımız bunları yaptı diyeceğimiz, bu eserleri bırakmamız gerekiyor."
diye konuştu. 

Her şehrin, her ülkenin kendine özgü bir kültürü, mimarisi olması gerektiğinin altını çizen Bakan Kurum, "Artık bizim şehirlerimizin hepsi birbirine benzemeye başladı. Eskiden baktığınızda Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde farklılıklar olduğunu görürsünüz. Bu farklılıkları bizim yaşatmamız gerekiyor. Bu şehrin kültürü, bu şehrin mimarisi kendine özgü olmak zorunda. Bizim bunları yaşatmamız gerekiyor.  İşte biz de bunlara yönelik 2023 şehircilik vizyonu hazırlıyoruz. Bu vizyonda kentlerimizin nasıl olması gerektiği, mimari yapılarımızın nasıl olması gerektiği, şehirler ve bölgeler ölçeğinde nasıl olması gerektiğini bu vizyon çerçevesinde ortaya koymaya çalışacağız." ifadelerini kullandı.