Bakan Murat Kurum, Elazığ'da Yapılan Çalışmaları Yerinde İnceledi

Bakan Murat Kurum, Elazığ'da Yapılan Çalışmaları Yerinde İnceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremin ardından büyük hasarlar meydana gelen Elazığ ilini ziyaret ederek ilde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Kurum, Mustafa Paşa ve Sürsürü Mahallelerinde hasarın çok fazla olduğunu dile getirirken, buralarda proje çalışmalarında sona geldiklerinin müjdesini verdi.

Editor: Hatice Kolçak
05 Şubat 2020 - 11:29

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Elazığ Mustafa Paşa Mahallesi'nde drone ile yapılan çekimler ve lazer tarayıcılarla gerçekleştirilen çalışmaları inceledi. Sürsürü ve Abdullah Paşa Mahallesi'nde devam eden enkaz kaldırma çalışmalarını yerinde takip etti.

Yıkımın Mustafa Paşa ve Sürsürü Mahallerinde ciddi oranda olduğunun altını çizen Bakan Murat Kurum, buralarda kalıcı konutlar çalışmasının sürdüğünü ifade etti.

Emlak Pencerem - 5 Şubat 2020


Bakan Murat Kurum, 169 bin bağımsız bölümü içeren 40 bin binanın hasar tespitinin tamamlandığını, 107 binanın yıkımının gerçekleştirildiğini ve acil yıkılması gereken binaların en yakın zamanda yıkımının tamamlanacağını duyurdu.

Bakan Kurum, yaptığı açıklamada ''Bina enkazları çalışmasında lazer tarayıcılarımızı kullanmıştık yine dronlarımızda da enkaz sahası etrafında deprem sahasında ilk anda, ilk günde uçuş yapıp hangi bölgelerde etkilenme var hızlı bir şekilde tespit yapıyoruz ve o tespitleri, verileri Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğümüz bünyesinde Elazığ haritasına işliyoruz. O harita çerçevesinde de çalışmalarımızı o alana yoğunlaştırıyoruz. Bu dronlar sayesinde yapmış olduğumuz ön hasar tespitleriyle çalışmalarımızı daha süratli yapabilme imkanına sahibiz.'' dedi.