Reklamı Geç
Bakan Özhaseki: "Arabesk şehirlerde yaşıyoruz"

Bakan Özhaseki: "Arabesk şehirlerde yaşıyoruz"

Sign of the City Awards törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,, inşaat sektörü, kentsel dönüşüm ve gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

10 Kasım 2016 - 13:40

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki başta dönüşüm olmak üzere inşaat sektörünü ilgilendiren bir çok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Kasım 2016 - İstanbul

Bu yıl 3. sü gerçekleşen Hürriyet gazetesinin düzenlediği gayrimenkul ödül töreni Sign of the city awards törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki önemli açıklamalar yaptı. Esprili konuşmalarıyla sektördeki eksikliklere değinen Özhaseki, "sağlıksız ve kimliksiz şehirlere sahibiz" dedi.

15 milyon sağlıksız yapı stoğumuz var!

1950’ler de başlayan bir göç dalgası ve hazırlıksız yakalanan merkezi idare ve yerel yönetim aynı zamanda bunlar karşısında çok ideolojik yaklaşımlar sergileyen belediyeler ortaya çıktığını söyleyen Bakan Özhaseki, "Yapılan gecekondular menfaatçi yaklaşımlardan dolayı yıkılmamış hatta yapılmasına göz yummuşlar. Hatta gelin buralara gecekondu yapın demişler ve etrafta bir sürü gecekondular oluşmuş. Şehir planları yapılmamış ama hiç olmassa düz bir çizginin üzerine gecekondular yapılmış olsaydı altyapı ve hizmet götürmek daha kolay olurdu. Günümüze kadar böyle gelmişiz. Geldiğimiz noktada istisnaları çıkıyorum sağlıksız şehirlere sahibiz ve kimliksiz şehirlere sahibiz. Bu iki konuda kanaatim kesindir. Deprem gerçeğini engelleyemeyiz ama önlemler alabiliriz. İstanbul için yakın gelecekte deprem olduğunu uzmanlar söylüyor. Hazırlık değiliz. Yapı stoğu 20 milyon. 99 ‘dan sonra yeni yönetmelikle yapılan sağlıklı yapı 5 milyon kadar.  99 depreminden önce yapılmış sağlıksız yapı stoğumuzun sayısı 15 milyon kadar. Uyarı için konuşmalıyız bunları gündeme getirmeliyiz. Kamudan herşey beklenmesin kendisi baksın oturduğu bina sağlammı, değil mi.. İçinde en önemli şeylerimizi canlarımızı taşıyor bu binalar." dedi.

"Arabesk şehirlerde yaşıyoruz..."

Bir tafartan kimliksiz bir yapı stoğuna sahibiz. Şehirler insanların yansımasıdır, aynasıdır. Örf adet yaşam biçimini dışarı yansıtan silüetlerdir diyen Özhaseki, "Kendi kimliğimizi ortaya koyduğumuz şehirlerimiz varmı bir bakalım.. Arabesk şehirlerde yaşıyoruz... Şurada bir 25 katlı bina yanında tamirhane onun yanında 3 tane gecekondu iki tane 5 katlı bina.. Sonra bir mahalleye geliyorsunuz orada kentsel dönüşüm başlamış biri 10 kat biri 25 kat yanında 3-5 gecekondu daha.. Bunun tarifi ancak arabesk şeklinde anlatılabilir. Şehirlerin tarihi devletlerin milletlerin tarihinden eskidir. Kültürler medeniyet şehirlerde gelişir. O şehirlerin iyi ve düzgün yapılanması gerekir. Şehirler yaşayan organizmalardır. Bundan dolayı yeni bir dönüşüm mantığıyla bakmamız gerekir." diye konuştu.

Kentsel dönüşüm olacaksa rant olması gerekir ama!...

İnşaat sektörümüz hızlı geliştiğini belirten Bakan Özhaseki konuşmasını şöyle sürdürdü, "Bakın dünyada ilk 250 firma arasında 42 Türk firması var. İyi teknik ekibimiz, ekipmanlarımız var. Mimar, mühendislerimiz var. Bu işi biliyoruz eskisi değil artık. Yağ, un, şeker var helva yapacak iyi bir ortam lazım. Bunları yapacak gücümüz var. Kentsel Dönüşüm yasası Sayın Cumhurbaşkanımızın yıllar önce başlattığı bir şey. 2012 yılında uzmanların üzerinde çalışarak çıkardığı bir yasa.. 81 ilde kentsel dönüşüm ilan edilmiş 180 küsür tane riskli alan belirlenmiş. Fakat 250 bin konutu hedeflemiş. 430 bin kadar mütacat eden var yapı bazında. 3 milyon kişieye hitap ediyor. Bu sayı yeterli değil. İnşaat sektörünün önü açık. Avrupa’da hareket yok ama bizde göç devam ediliyor kentsel dönüşüme ihtiyaç var. İnşaat sektörünün daha çok işi var. Önümüzdeki yıl bu sektör daha çok iş yapacak.

Rant kötü birşey değil. Rantın olmadığı yerde hayat olmaz. Kentsel dönüşüm olacaksa rant olması gerekir ama rantın adil dağılması lazım. Topluma yayılmalı. Şahıs bazında yaparsanız olmaz. Maalesef ara ara bu günah işlenmiş. Parsel bazında yoğunluk verilmez. Sosyal donatıları altyapıyı düşünmeden verilen yoğunluklar şehirleri yaşanmaz hale getiriyor. Tek başına parsel bazında yoğunluk vermek kadar tehlikeli bir şey yok. Asıl orada lanetlenen bir iş başlıyor. Falan adam şunun adamı şeklinde adam aramalara başlandığında rezillik orda başlar ve kimse bunun altından kalkamaz. İstanbul özelinde 500 bin metrekareyi bu yüzden geri çekdim. İstanbul’un planları var niye fazladan yoğunluk veriyoruz buraya. Buna hakkımız yok. Beşiktaş’ta vatandaşın kullandığı yeşil alana 2,5 kat emsalli inşaat izni verilmiş şaşırdım kaldım. Nasıl vatandaşın kullandığı yeşil alana 2.5 kat emsalli inşaat izni verirsiniz. Böyle birşey olmaz. İlk işim iptal etmek oldu. Kusura bakmasın böyle olmaz." dedi.

"Dönüşümü başarabiliriz"

Özhaseki, "Belediyeler burayı dönüştüreceğiz diyor. Emsali 4 yapalım 8 yapalım diyerek fazldan emsal isitiyorlar. Nasıl olacak bu caddeler, sokaklar aynı. Evleri ikiye çıkarmak İstanbul’un nüfusunu ikiye katlamak demek. Bu çok tehlikeli. Rezerv alanını dönüşüm projesi alanı olarak kullanacağız, yoğunluğu artırmadan yapacağız, şehirleri mahverederek değil. Kentsel dönüşümü başarabiliriz. Sonra 100 sene kalır bu binalar rezilliğimiz olur ve bu işi kim yaptıysa vebali olarak üzerimize kalır." dedi

İnşaat sektörünü davet ettiklerinin altını çizen Bakan Özhaseki, "Müteahhitlerin beklentilerini dinledik 10 madde yaptık. İnşaallah inşaat sektörünün önünü açacak çok önemli tedbirler alacağız. Niye alacağız. Ekonomik buhranlığa giden bu dönemde 150-200 alt sektürü canlandıracak bu sektörü destekleyeceğiz. Önümüzdeki dönem önü en fazla açık sektör inşaat sektörü bana göre ama doğru kurgulayalım işleri doğru yapalım.. Üzerinde gayrettiğimiz bir çok çalışma daha var. İmar yönetmeliği tekrar gündeme gelmeye başladı. Yapılan Tip İmar yönetmeliği çok kötü şeylerede sebebiyet veriyor. Şehirlerin silüetini etkliyor. Yönetmeliğin değişmez kurallarını koyacağız sonra bütün şehirlerimize göndereceğiz. Sonra bütün şehirler kendilerine uygun şekilde yapacaklar. Belki İstanbul için ayrı bir yasanın bile çıkması lazım. Siirt’in imar işleri ile İstanbul’daki imar işleri aynı olmaz. 10-15 maddelik neler yapılacağıyla ilgili önümüzde işler var. İnşaat sektörünün önünün açılacağı destekleneceği güzel bir dönem var önümüzde. Bunun için çalışmalarımızı yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..