Bakan Özhaseki'den doğal sit alanları açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Türkiye’nin tamamında, bilimsel veriler ışığında doğal sit alanlarının yeniden değerlendirme süreci tamamlanıyor. Özel Çevre Koruma Bölgeleri, Doğal Sit Alanları ve Tabiat Varlıklarımızı koruyoruz diyen Bakan Özhaseki, yapılan çalışmalar hakında bilgi verdi.

Bakan Özhaseki'den doğal sit alanları açıklaması
Editör: Hakan A.
11 Ağustos 2016 - 16:07 - Güncelleme: 19 Ağustos 2016 - 16:14

Bakanlık olarak, doğal ortamı muhafaza etmeye memuruz, Özel Çevre Koruma Bölgeleri, Doğal Sit Alanları ve Tabiat Varlıklarımızı koruyoruz diyen Bakan Özhaseki, yapılan çalışmalar hakında bilgi verdi.

Emlak Pencerem / Hakan AMAN / İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlık olarak temel anlayışımız şudur ki; “Doğa insan olmadan da yaşar; ama doğa yok olduktan sonra insan yaşayamaz.” Tüm canlılara karşı kalbimizde merhamet ve sevgi var diyen Bakan Özhaseki, "Canlı yaşamının devamı için vazgeçilmez olan biyolojik çeşitliliği titizlikle koruyoruz. Doğal, tarihi ve kültürel değerlerimizin sürdürülebilirlik anlayışı içerisinde yönetilmesini sağlıyoruz. Aziz milletimizin sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamasına büyük ehemmiyet gösteriyoruz." dedi.

Çevre bize çocuklarımızın emaneti…

Türkiye'de 9 milyon 648 bin 790 hektar gibi muazzam bir korunan alan olduğunun altını çizen Bakan Özhaseki, "Doğal güzellik anlamında dünyanın en zengin ülkelerinden biriyiz… 8 bin 690 Anıt Ağacımız, 234 Mağaramız, 2430 Doğal Sit Alanımız var. Merkezde 15 kişilik bir komisyonla, taşrada 21 ilde 29 adet Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonları’yla çalışıyoruz. Çevre bize çocuklarımızın emaneti… Korunan alanlarda, çevre değerlerinin korunarak gelecek nesillere devredilmesi en büyük gayemiz" diye konuştu.

245 istasyonda çalışmalar sürüyor.

Doğal Sit Alanlarının Yeniden Değerlendirilmesi Projesi’ne 21 farklı bölge ve Tuz Gölü’nde devam ettiğini hatırlatan Özhaseki devam eden projeler hakkında ise, "Mogan Gölü Dip Çamurunun Temizlenmesi İşbirliği Protokolü’nü imzaladık. İkinci inceleme çalışmasını 9 Ağustos 2016’da tamamladık. Belek, Patara, Köyceğiz-Dalyan, Fethiye-Göcek, Göksu Deltası’nda Deniz Kaplumbağaları’nı koruma ve izleme çalışmalarını sürdürüyoruz. Foça’da Akdeniz Foku, Gökova’da Kum Köpek Balığı koruma ve izleme çalışmalarını sürdürüyoruz. Biliyoruz ki su hayattır. Ülkemizin sularının kalitesine çok önem veriyoruz. Su kalitesi izleme çalışmalarımız 245 istasyonda devam ediyor." dedi.

Bakan Özhaseki açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Korunan alanlarımızda, 2016 yılı içerisinde 69 adet imar planı ve imar planı revizyonunu onayladık. Kuruluşumuzdan itibaren Mevzuat ve Korunan Alanlara ilişkin olarak yaklaşık 4500 kişiye eğitim verdik. Sorumluluk alanlarımızın tamamında; Çevre Düzeni Planları, İmar Planları ve Yönetim Planlarını tamamlıyoruz.

Doğal sit alanları içerisinde bulunan Kesin Korunacak Hassas Alanlardaki özel mülkiyete konu taşınmazları kamu mülkiyetine geçiriyoruz. Korunan alanlarda; yaşam kalitesini artıracak nitelikte koruma kullanma dengesini gözeten ortamları oluşturuyoruz. Nesli Tehdit ve Tehlike Altında Olan Tür ve Habitatları koruma altına alıyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum