Bakan Özhaseki’den yeni kentsel dönüşüm yasası açıklaması

Bakan Özhaseki'den yeni kentsel dönüşüm yasası açıklaması

Yaşanan felaketler ve yeni çıkacak kentsel dönüşüm yasası ile alakalı Bakan Özhaseki'den çok önemli açıkalmalar geldi. A Haber'de konuşan ÇŞB Mehmet Özhaseki, "İlk çıkacak yasalardan biri kentsel dönüşüm, çıkacak yasayla vatandaşa gerekli teşvikleri vereceğiz" dedi.

31 Temmuz 2017 - 15:48

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  A Haber ekranlarında katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaparken, kentsel dönüşüm ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 31 Temmuz 2017 - İstanbul

Kentsel dönüşüm ile alakalı çıkartılacak yeni yasa ile önemli değişikliklere gideleceğinin altını çizen Bakan Özhaseki, bu konudaki çalışmalara hız verildiğini ve kentsel dönüşüm konusunda beklenen tasarının önümüzdeki günlerde yasalaşacağını belirtti. 

Kentsel dönüşüm çalışmalarının olası bir deprem ihtimaline karşı alınabilecek en ciddi önlem olduğunu ifade eden Özhaseki, “Vatandaş kendi binasını depreme karşı dayanıklılık ölçümüne tabi tutmalı. Çıkacak yasayla vatandaşa gerekli teşvikleri vereceğiz. İsterse binanın yapımı sırasında finans desteği sağlayıp, faiz almayacağız.  Vatandaş işe başladığında sıfır faize yakın destek alacak. Bu işin yapılması sırasında belediyelerde karşısına çıkan harç gibi bedelleri de kolaylaştıracağız. İmar sorunlarında da yardımcı olacağız. Belediyeler ise bu konuda alan bazlı çalışmalar yapmalılar. Vatandaşların mali gücü olmayabilir. Bana göre en faydalı belediye başkanı bir an önce bölgesini kontrol ettirip gerekli önlemleri alan belediye başkanıdır” açıklamalarında bulundu.
Bakan Özhaseki, Meclis’in, Ekim ayına kadar çalışmalarına ara verdiğini, söz konusu yasanın ise gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra KHK ile çıkarılıp çıkarılamayacağının araştırılacağını söyledi. KHK ile çıkması durumunda zaman kaybetmemek adına hemen harekete geçileceğini vurgulayan Özhaseki, aksi durumunda Meclis çalışmalarına başlayınca ilk çıkacak yasalardan birinin kentsel dönüşüm yasası olacağını açıkladı.

Benzer felaketler olabilir!

İstanbul’da son dönemde yaşanan felaketlere de değinen Bakan Özhaseki, yaşananların ardından sadece altyapı eksikliğine bakmanın doğru olmadığını belirterek, iklim değişikliğinin önemine değindi. Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden birinin de kentsel dönüşüm olduğunu dile getiren Bakan Özhaseki, “Özellikle küresel ısınma bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Son yüzyılda yeryüzünün ısısı bir derece arttı. Denizlerdeki seviye 19 derece arttı. Havadaki karbon ise yüzde 42 oranında artış gösterdi. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde bu felaketlerin birinci sebebi ortaya çıkıyor. Aşırı büyüme, şehirleşme, betonlaşma da önemli bir etken. Eskiden yağan yağmuru emen topraklar varken yollar kaldırımlar azınlıktaydı. Birden bire büyüyen devasa şehirlere baktığımızda bu gibi felaketlerle karşılaşmak kaçınılmaz. Bu aşamadan sonra benzer felaketlerin olabileceğini düşünerek alt yapıyı buna göre yapmak, yollara, kaldırımlara ağaç diplerine bir standart belirlemek gerekiyor” diye konuştu.