Bakan Özhaseki; "imarın disipline edilmesi dışında başka...

Bakan Özhaseki; "imarın disipline edilmesi dışında başka bir amaç yok"

Bakan Mehmet Özhaseki, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği eleştirilerine cevap verdi. Yönetmelikte, imarın disipline edilmesi dışında başka bir amacın bulunmadığını söyledi.

06 Temmuz 2017 - 09:01

Gayrimenkul sektöründe gündem Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği. Zira İnşaat sektörü'nün çatı kuruluşları yeni yönetmeliğe tepkli. Tartışmaların sürdüğü yönetmelikle alakalı Bakan Özhasekiş açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 6 Temmuz 2017 - İstanbul

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe giren, Ekim ayı başına kadar eski imar yönetmeliğinin süreceği ifade edilen "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği" sektörde huzursuzluğa neden olurken, eleştirilere karşı Bakanlık sessizliğini bozdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, son yönetmelikle gündemdeki sıcaklığını koruyan "Planlı Alanlar İmar Yönetmeli" ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. Eleştirilere sert çıkan Bakan Özhaseki, sektör temsilcileriyle yapılan görüşmelerle bu yönetmelik değişikliği yapıldı hatırlatmasında bulundu.

Son yönetmeliğin kesinleşen tarihi sonrasında sektörün çatı kuruluşlarından olan GYODER, İNDER ve KONUTDER gibi dernekler ortak açıklama ile yönetmelik hakkında olumsuz düşüncelerini belirtmişti. Dün ise İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, sert sözlerle Kaos uyarısında bulunmuş ve Bakanlık yetkililerinin duruma el atmalarını istemişti. Sektör'de bir an da olumsuz havaların esmeye başlamasıyla Bakan Mehmet Özhaseki'den önemli bir açıklama geldi.

Mevcut yönetmeliğin 2013 yılında çıkarıldığını bazı müteahhit grupların talepleri üzerine de dört kez uzatıldığını hatırlatan Bakan Özhaseki, "Yeni hazırlanan yönetmelikte, imarın disipline edilmesi dışında başka bir amacı bulunmuyor. Sene başında bütün belediye başkanları ve sektörün ileri gelenleriyle yaptıkları görüşmeler neticesinde yönetmelik değişikliğine gittik.Tek tip bir yönetmelik de çıkarmamak adına imarın anayasası olarak gördükleri kuralları bakanlık olarak belirledik. Şehirlerin coğrafi iklimlerine göre değişebilecek kuralları ise belediyeler kendileri belirleyebilecek." dedi.

50'ye yakın sektör temsilcileriyle yaptığımız toplantılar neticesinde birtakım kurallarda hemfikir olduk, oybirliğiyle bunu gerçekleştirdik. Başta İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediyelerimiz olmak üzere birçok belediye buna katkı sundu. Çünkü kendi şehirleriyle yaşanan sıkıntıları onlar biliyorlar diyen Bakan Özhaseki, "Kamu yararını gözeterek ve imara çeki düzen vermek adına yönetmeliği çıkardık. Geldiler fikirlerini aldık, onları da dinledik. Gazetelere yansıyan eleştirilere baktığımız zaman bir kısmında yanlış anlamaların olduğunu, bir kısmını iyi okumadıklarını bir kısmının da bilgi sahibi olmadıklarını gördük. Keşke gazetelerle bunu paylaşmasalardı gelseler tek tek yüz yüze bunları anlatsaydık. Arkadaşların eleştirilerini tek tek dikkate aldık. Bunu söyleyen sektör temsilcilerini çağırıp bunu anlatacağız. Bizim amacımız onlarla kavga etmek ve polemiğe girmek değil en azından bizim yaptıklarımı anlasınlar istiyoruz. Çağırıp onlara anlattığımız zaman bize hak vereceklerdir. Onların bir iki tane ciddi talepleri var birisi mesela ruhsat alıp işe başlamışlar binalar yapılırken mahkemelerden iptaller çıkmış. Bir hak kaybı olduğundan bahsediyorlar doğru. Bu konu yönetmelikle düzenlenebilecek birşey değil. Bu konuyu ben bakanlar kurulunda izah ettim haklı görüldü bir kanun meselesi ve onların haklarını koruyacak şekilde kanun çıkacak yakında. Arkadaşlar bu yönetmelik sanki o tür taleplerine cevap ermiyor gibi görüyorlar ama öyle değil." ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..