Bakan Özhaseki, MIPIM açılışını yaptı

Bakan Özhaseki, MIPIM açılışını yaptı

Gayrimenkul sektörünün gözü MIPIM'de, dev fuar başladı, Bakan Özhaseki kurdela keserek İstanbul çadırının açılışını yaptı.

Bakan Özhaseki, MIPIM açılışını yaptı

Gayrimenkul sektörünün gözü MIPIM'de, dev fuar başladı, Bakan Özhaseki kurdela keserek İstanbul çadırının açılışını yaptı.

Bakan Özhaseki, MIPIM açılışını yaptı
Editor: Hakan A.
13 Mart 2018 - 12:58

MIPIM 2018, 13 Mart 2018 tarihinde Fransa’nın Cannes kentinde kapılarını Bakan Mehmet Özhaseki'nin kurdela kesimi ile İstanbul çadırı ziyeretçilerin beğenisine sunuldu.

Dünya gayrimenkul sektöünün kalbi MIPIM'de atmaya başladı. Dev fuar kapılarını açtı binlerce Avrupalı yatırımcı görüşmelere başladı. Gayrimenkul alanındaki tüm paydaşların bir araya geldiği MIPIM 2018’de Türkiye, 250 kuruluş ve 657 kişilik temsiliyetle adeta çıkarma yaptı.

1.600 metrekarelik alanda temsil edilen Türkiye’den MIPIM 2018’i ziyaret eden kişi sayısı ise 657’ye ulaşmış durumda. Türkiye’nin 250 kuruluşla temsil edildiği fuarda dikkat çekici gelişmelerden biri de T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı düzeyinde katılım ve her iki kurumun yoğun uluslararası programı oldu. Bakanlık ve Tanıtım Ajansı, MIPIM 2017’de de Türkiye’yi temsil etmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Türkiye’nin tanıtımı ve uluslararası işbirliğine odaklanan oldukça yoğun bir programı söz konusu. Bakan Mehmet Özhaseki’nin fuarın ilk günü gerçekleştirdiği Türkiye Ana Oturumu’na katılımı, bunlardan biri. “İpek Yolu: Türkiye’den Dünyaya Açılan Kapı” temasıyla gerçekleştirilen oturuma uluslararası çevrelerden de yoğun bir katılım sağlandı. Küreselleşen dünyada yeniden gündeme gelen İpek Yolu coğrafyasında ortaya çıkacak yeni yatırım fırsatları ve bu doğrultuda İpek Yolu’nun tam da merkezinde yer alan Türkiye’deki fırsatların ele alındığı oturumda açılış konuşması, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından gerçekleştirildi. Oturumun konuşmacıları ise İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Öztürk Oran, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ve ULI Türkiye Başkanı ve AMSTAR Türkiye Ülke Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Zafer Baysal isimlerinden oluştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yer alacağı etkinlikler Türkiye Ana Oturumu ile sınırlı kalmayacak. Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın konuşmacı olacağı “Global Cities: The New Powerhouses”, bu yöndeki bir diğer etkinlik olacak. Places for People Group Ürün ve Servis Geliştirme Direktörü Alexandra Notay’in moderatörlüğünde, JLL Küresel Araştırma Programı Direktörü Feenan Rosemary, Greater London Authority Planlama, Yenileme ve Beceriler Belediye Başkan Yardımcısı Pipe Jules ve Belfast City Council Yönetici Direktörü Wylie Suzanne’in konuşmacı olarak yer alacağı etkinlikte, dünyanın yeni güçleri olan global şehirler konuşulacak. Ayrıca, İstanbul Çadırı’nda Şehircilik Şurası Genel Sekreterliği Şube Müdürü Bülent Yalazığ’ın konuşacağı “Kentsel Dönüşüm Uygulamaları Paneli”nin de büyük bir ilgi görmesi bekleniyor. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Koordinatörü Fatih Altınyuva’nın konuşmacı olarak yer alacağı “Why Invest in Turkey” panelinin de yine uluslararası yatırımcıların odaklandığı konuşmalardan biri olması beklentiler arasında.