Bakan Özhaseki "Taksim 360" projesini yerinde inceledi

Bakan Özhaseki "Taksim 360" projesini yerinde inceledi

Kentsel dönüşüm kapsamında Beyoğlu Taksim 360 projesi hızla devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki projeyi yerinde inceledi. Taksim 360 projesi hakkında son durum bilgilerini alan Bakan Özhaseki önemli açıklamalar yaptı.

10 Mart 2017 - 09:50

İstanbul'un en büyük ve kapsamlı dönüşüm projeleri arasında yer alan "Taksim 360" projesinde inşaat hızla devam ederken, geniş bir alanı kapsayan projeyi Bakan Özhaseki ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Mart 2017 - İstanbul

Türkiye genelinde hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleri hızla devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'un önemli dönüşüm projelerini yerinde inceleyerek önemli değerlendirmelerde bulundu.  Bakan Özhaseki'nin ziyaretinde Beyoğlu Beediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'da eşlik etti. Bilikte projeleri yerinde gezerek incelemelerde bulunuldu.

Bakan Özhaseki Türkiye'de kamu kaynağı kullanılmadan ilk defa kamu- özel sektör ortaklığında inşa edilen, Beyoğlu Tarlabaşı projelerinden "Taksim 360" yenileme projesi ile restorasyonu tamamlanarak yenilenen tarihi “Emek Sineması”na gelerek yerinde incelemelerde bulundu.

Bakan Özhaseki ziyareti esnasında önemli açıklamalarda bulunurken, "Böyle güzel projeler her zaman bizim iftihar vesilemiz olur. Emek veren Beyoğlu Belediye Başkanımızı ve Çalık Grubunu tebrik ediyorum. Ellerine sağlık. Yerinde ve aslına uygun olarak bir dönüşüm yapılıyor. Vatandaş başka yere taşınmadan dönüşüm yapılıyor. Herkesin tek tek rızası yapılarak yapılıyor. Ortaya çıkan şu görüntü de bu makette gördüğümüz gibi ortaya çıkacağı için hepimizin iftihar edeceği bir manzara oluyor. İnşallah bundan sonra da İstanbul’da doğru dönüşümler devam eder diye temennide bulunuyoruz. Zaten yeni yasa hazırlıklarını da yapıyoruz. Yeni yasayla bir taraftan kentsel dönüşümü hızlandırırken bir taraftan da sıkıntıları giderecek bir sürü çözüm getirilecek. Gelecek sene çok hızlı bir şekilde gerek İstanbul’da gerekse Anadolu’da birçok yerde bu işlere başlayacağız." dedi.

taksim 360 projesine bakan özhaseki ziyareti

Taksim 360 projesinin maliyeti 500 Milyon dolar!

Tarlabaşı / Taksim 360 Kentsel Yenileme Projesi, Beyoğlu Belediyesi önderliğinde Çalık Holding iştiraki Gap İnşaat ve Çalık Gayrimenkul tarafından hayata geçiriliyor. Türkiye’nin kamu-özel sektör işbirliğinde gerçekleştirilen ilk ve en büyük kentsel yenileme projesi olarak öne çıkarken, dev proje Taksim 360’ın yatırım bedeli 500 Milyon Dolar olduğu kaydedildi.

Proje kapsamında hayata geçirilmesi iin yapımı devam eden, alışveriş merkezleri, konutlar, butik otel ve pansiyonlar yer almakla birlikte alan genelinde fonksiyonlar % 52 konut alanı, % 12 ticaret, % 17 turizm ve % 14 ofis alanları olarak tasarlandı. Tüm konutlar için yeraltı otoparkları ve sosyal faaliyetin yoğunlaşacağı yaya alanları yer alıyor. 2007 yılında başlayan projede 20 bin metrekarelik alan üzerindeki 9 adada, rezidans, ofis, konut ve ticari üniteler dahil olmak üzere 952 üniteden oluşuyor.