Bakan Turhan`dan flaş Kanal İstanbul...

Bakan Turhan`dan flaş Kanal İstanbul açıklaması

100 günlük eylem planıında en çok konuşulan mega proje hakkında flaş gelişme. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan`dan son dakika flaş 'Kanal İstanbul' açıklaması...

Bakan Turhan`dan flaş Kanal İstanbul açıklaması
Editor: Hakan A.
07 Ağustos 2018 - 17:52

Çılgın Proje Kanal İstanbul için geri sayım hızla devam ederken, 100 günlük eylem planı kapsamında Bakanlık harekete geçti. Kanal projesi için hızlı adımlar atılmaya başlandı. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 7 Ağustos 2018 - İstanbul

Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan Kanal İstanbul için düğmeye basıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde en fazla üzerinde durulan konuların başında gelen Kanal İstanbul için Bakanlık çalışmalarını hızlandırdı.

"Ne pahasına olursa olsun, yapılacak" açıklamasında bulunan Başkan Erdoğan, Çılgın Projeye büyük önem veriyor. Her iki yakasında iki yeni şehir kazandırılacak, yürüyüş ve bisiklet yolları ile Kanal etrafında az katlı binalardan oluşacak projelerden bahseden Başkan Erdoğan, projenin Türkiye için büyük önem arzettiğini söyledi. Türkiye'nin iki dev kurumu Emlak Konut GYO ve THY'de bölgede konut üretecekler arasında.

Yaşanan son gelişmeler ışığında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, kolları sıvadı. 'Kanal İstanbul' için startı veren Bakan Turhan, etüt proje işinin tamamlanması ve yapım ihalesinin yayımlanması için çalışmaları hızlandırdı. Bakan Turhan, "Kanal İstanbul Projesi'nin bir an önce hayata geçirilmesi için de çalışmaların hızlandırdık. Programın en önemli projelerin başında gelen Türkiye'nin prestij projesi Kanal İstanbul etüt proje işinin tamamlanması ve yapım ihale ilanına çıkılması için hem Karayolları hem de Altyapı Yatırımları genel müdürlükleri ile çalışmaları tüm hızıyla yürütüyoruz." dedi.

100 yıllık bir ömür hesaplanan Kanal İstanbul projesi için Jeolojik, jeoteknik, hidrojeolojik ve ekolojik çalışmaların yanı sıra navigasyon ve kanal içi trafik simülasyon uygulamalarının, projenin ÇED süreçlerinin, yapım ve işletimine yönelik finansal model hazırlıkları hızla devam ediyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte 3 aylık süre içinde Kanal İstanbul etüt proje işinin tamamlanması ve yapım ihale ilanına çıkılması öngörülüyor. Kanal İstanbul projesinin yapımının YİD modeli ile gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kanal İstanbul Projesinin ihale ilanı ile yakından ilgilenen ülkeler arasında Güney Kore devleti bulunuyor. 

Karadeniz ve Marmara Denizi'nin birbirine bağlayacak olan dev proje yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda bir hat üzerinden geçecek.  Kanal İstanbul Projesi'nin, bölgesinin ekonomik, sosyal, kentsel yapısını etkileyecek. Projede etüt proje ve danışmanlık hizmeti kapsamında kanalın güzergahı, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda olacak.