Bakan Zeybekçi duyurdu; Demirde vergi indirimi müjdesi

Bakan Zeybekçi duyurdu; Demirde vergi indirimi müjdesi

Demir fiyatlarında yaşanan artışlar polemik konusu olurken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den son dakika açıklaması geldi ve vergi indirimi için Bakanlar Kurulu kararı alınacağını müjdeledi.

31 Mayıs 2017 - 11:19

İnşaat sektörünün en önemli temel maddelerinden demir fiyatlarında referandum sonrasında başlayan yükselişler sonrasında, inşaatçılar dert yanmmıştı. BU konuda gelen talepler sonrasında ise Bakanlık düğmeye bastı. Demir fiyatlarında KDV indirimi için çalışma başlatan Ekonomi Bakanlığı müjdeyi verdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 31 Mayıs 2017 - İstanbul

Ekonomiye lokomotif olarak ayakta tutan inşaat sektöründe demir fiyatları krizi büyümeye devam ederken, Bakan eybekçi'den önemli bir hamle geldi.

Konua ilişkin ilk resmi açıklama ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından yapıldı. Bakan Zeybekçi açıklamasında, demir ithalatı üzerindeki yüzde 30’luk vergi oranını düşürmeye yönelik bakanlar kurulu kararının bu hafta içinde çıkacağının altını çizerek, sektöre büyük doping etkisi olacak müjdeyi verdi.

Açıklamada 120 bin sektör temsilcisinin 9 Haziran tarihine kadar demir fiyatlarında düşüş olmaması halinde iş bırakma eylemi hakkında düşüncelerini paylaştı. Bakan Zeybekçi, iş bırakma eylemi ile alakalı olarak ise "Onu anlayamadım. İnsan kendi işini bıraktığı zaman ne olur acaba? Böyle bir eylem mi olur? Eee işi bıraktın, iş kimin işi senin işin. İki taraf da haklı. Ama bizim orada yapacağımız bir düzenleme var. bugün (dün) zaten Bakanlar Kurulu kararı olarak sevkini yapacağız. Hızlı şekilde çıkar. Bununla ithalatın üzerindeki şu onda yüzde 30 oranında olan vergileri belli bir oranda düşüreceğiz. Anlamlı bir indirim olacak. En son taraflarla bir toplantımız olacak." dedi.