Bakü - Tiflis - Kars Demiryolu üzerinde ilk sefer, ilk yolculuk...

Bakü - Tiflis - Kars Demiryolu üzerinde ilk sefer, ilk yolculuk heyecanı

Türkiye'nin en önemli ulaşım projeleri arasında yer alan ve Tarihi "İpek Yolu"nu tekrardan canlandırmayı hedefleyen Bakü - Tiflis - Kars Demiryolu hattı üzerinde ilk sefer heyecanı yaşanıyor.

20 Temmuz 2017 - 14:05

Çin ve Londra arasında kesintisiz tren yolu taşımacılığının ilk ayaklarından biri olan hatta ilk kez yolcu taşındı. Türkiye için oldukça büyük bir öneme sahip olan Bakü - Tiflis - Kars Demiryolu hattı için bugün ilk sefer heyecanı yaşandı. Bakü - Tiflis - Kars Demiryolu hattında ilk sefer bugün ilgili ülkelerin bakanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 20 Temmuz 2017 - İstanbul

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyük bir önem verilen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı üzerinde bugün itibariyle tarihi nitelikte sayılabilecek önemli bir adım atılarak ilk yolcular taşınmış oldu.

İlk sefer kapsamında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan yetkilileri yolculuk ettiler. Diğer tarftan Azerbaycan ve Türkiye arasında Bakan Arslan, SBK Holding, Azerbaycan Demiryolları Başkanlığı Ortaklığı ile yapılacak olan Lojistik Depolama Merkezi imza törenine de katıldı.

Bakan Arslan, BTK Demiryolu Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu, "Türkiye ile Azerbaycan'ın önemsediği bir projeydi. Şimdi çok güzel bir noktaya geldik. Çİnden kalkan bir yükjün Londra'ya kadar gitmesi hedefleniyor. Bu coğrafa üzerinde tüm taşımaların kolay ve hızlı biçimde taşınması ön görülüyor. Bu projeden beklentimiz 20 yıl sonra 20 milyon ton yük kapasitesine ulaşmak. Ülkelerin üzerinden geçen trenlerin geçişiyle ciddi bir gelir elde edilecek. Kültürel ve seyahat anlamında büyük katkılar sağlayacak." dedi.

Bakan Arslan ayrıca twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda ise, "Bakü Tiflis Kars demiryolunda tren  ile Çıldır golü manzaralı seyahat. Rabbime hamd olsun." mesajını verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..