Banka banka güncel konut kredi faizleri

Kasım ayı sonuna gelinirken konut kredi faiz oranları merak ediliyor. Peki hangi banka konut kredisi faiz oranlarında yüzde kaç faiz uyguluyor? Konut kredisi faizlerinde düşüş var mı?

Banka banka güncel konut kredi faizleri
Editor: Hakan A.
23 Kasım 2018 - 08:44

Ev sahibi olmak  isteyenler için Kasım ayında yaşanan en önemli gelişme bazı bankaların konut kredisi faizlerinde yaptıkları indirimler olarak dikkat çekti. Konut satışları yıl sonuna kadar hız kesmeden devam edecek gibi görünürken, son açıklanan konut satış rakamları geçtiğimiz aylarda yaşanan düşüşün aksine yukarı yönlü harekete geçti. 

Emlak Pencerem / Konut kredisi haberleri - 23 Kasım 2018 - İstanbul


Türkiye genelinde barınma ihtiyacı bitmiyor. Ev sahibi olmak isteyenler alacakları evi gerek kendi birikimleri, gerek konut firmalarının yaptıkları kampanyalarla veya şu sıralar aşağı yönlü harekete geçen banka konut kredisi ile almaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre Ekim ayında yapılan konut satışı Türkiye genelinde 146 Bin 536 adet olarak açıklanırken, ipotekli konut satış rakamlarının ise büyük bir düşüş gösterdiği rakamlara yansıdı.

İpotekli konut satışlarında  bir önceki yılın aynı ayına göre %79.1'lik azalma yaşandı.

Her ne kadar konut kredisi kullanımında faizlerin yüksek olması nedeniyle alımlarda düşüş yaşansa da bazı kamu ve özel bankaların konut kredisi kullandırmak için faizlerini yüzde ikinin altına indrmesi dikkat çekti.

Ekim ayında satışı yapılan konutlardan Türkiye genelinde toplam satış rakamı 8 Bin 065 olarak gerçekleşti. Bu rakamın faizlerde yaşanan düşüşle birlikte artması öngörülüyor. En fazla kredili konut İstanbul'da satılırken bu rakam 2 bin 164 olarak açıklandı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı ise %5,5 oldu. Oldukça düşük kalan kredili satışların faizlerin yüksekliğinden kaynaklandığı biliniyor. 

Son olarak İNG Bank tarafından yapılan açıklama ile konut kredisi faiz oranı 1.89 seviyesine indirilmişti. Şu sıralar Bankalar 2019 yılı planlamalarını yapmak üzere ve konut kredisi, faizlerinde ciddi düşüşler beklenebilir. Konut kredisi satmak isteyen bankaların 1.50 seviyelerine kadar gelebilecekleri öngörülüyor. Şu an 120 ay konut kredisi vadesinde en uygun faiz oranını ING Bank'tan kullanabilecek vatanda. ING Bank, konut kredisi faiz oranlarını 120 ay vadede %1.89’a indirmesi ile ev sahibi olmak isteyenler bu bankaya kredi başvurusu yapabilecek.

Kamu bankası Ziraat Bankası güncel konut kredisi faiz oranı 1.98ile en düşükler arasında. Kuveyt Türk konut kredisi faiz oranı ise 1.99 seviyesinde. Bunun dışında Türkiye'de hizmet veren bankaların konut kredisi faiz oranları ise yüzde 2'nin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum