Reklamı Geç
Bankadan 5 yıl önce silinen hesaba 6.500 lira borç

Bankadan 5 yıl önce silinen hesaba 6.500 lira borç

Bankalar bu kez kapanan hesaplardan para almak için harekete geçti. vatandaşın kullanmadığı, kapanan hesapları nakite çevirmek için tüketicinin her defasında canını yakan bankaların bu hamlesine tepkiler yağıyor.

26 Şubat 2017 - 09:02

Bankacılık sisteminde yapılan her türlü değişikliğe rağmen, dev bankaların vatandaşın cebindeki her kuruşa göz dikmesi, olmadık isimlerle para talep etmesine dahi alışan vatandaşa bu kez daha büyük darbe vurmaya başlayan bankalar bu defa kapanan hesaplara dadndı. Bir banka müşterisinin 5 yıl önce kapanan hesabı için 6.500 lira borç çıkartması büyük tepkilere neden oldu.

Konuya ilişkin ayrıntılar bir vatandaşın durumu Tüketici Hakem Heyetine taşıyarak hakkını aramasıyla ortaya çıktı.

Vatandaş, 5 yıl önce silinen hesabına para işleterek borç çıkaran bankadan 6 bin 700 liralık borç çıkması sonrası hukuk mücadelesi başlattı.

Bankaların huyu değişir suyu değişmez! Vatandaşın parasını kapan bankaların yeni bir oyunu daha ortaya çıktı. 5 yıl kadar öncesinde kapattığı banka hesabına 6 bin 700 TL borç çıkartılan vatandaş Tüketici Hakem Heyetine başvurarak istenilen meblağı ödemekten son anda kurtulduğu ortaya çıktı. G.A. isimli vatandaş, kendisini telefonla arayan banka avukatının 6 bin 700 lira borcunun olduğunu söylemesiyle adeta neye uğradığına şaşırarak büyük bir şok yaşadı.

 2012'de bundan tam 5 yıl kadar öncesinde kapattığı kredi kartı hesabında borç çıkarılmasına anlam veremeyen vatandaş dolandırıcılık olayı olabileceği şüphesi ile ilgili bankanın şube müdürü ile görüşme yaparak işin aslı astarını öğrenmesiyle gerçekleri ve bankanın vatandaşı soyma girişimi ortaya çıkmış oldu.

Banka yetkilisinin vatandaştan borcun 1630 TL'ye düşürülerek kapatılabileceğini söylenmesi üzerine istenilen rakamı yatıran G.A. konuyu Tokat Tüketici Hakem Heyeti'ne taşıyarak mücadelesine başlamış oldu. Tüketici Hakem Heyeti bankayla yaptığı yazışmalarda tüketicinin dolandırıcılık olayı ile karşılaştığı, kapatılan hesabına borç çıkarıldığı yönünde evraklar sunuldu. İncelenen belgeler eşliğinde tüketicinin böyle bir borcu olmadığı tespit edilirken, 1630 lira paranın iade edilmesi yönünde karar verilmesiyle emsal niteliğinde bir karara imza atılarak bundan sonra yaşanabilecek benzer banka uygulamaların önüne geçilebileceği ifade ediliyor.

Kaynak : A Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..