Başkan Erdoğan açıkladı: Yeni...

Başkan Erdoğan açıkladı: Yeni Havalimanının adı "İstanbul"

Büyük tartışmalara neden olan Yeni Havlimanı isim tartışmalarına son nokta konuldu. Yeni Havalimanı'nın adı belli oldu. "İstanbul"

Başkan Erdoğan açıkladı: Yeni Havalimanının adı
Editor: Hakan A.
29 Ekim 2018 - 18:14 - Güncelleme: 29 Ekim 2018 - 18:26
Reklam

İstanbul Yeni Havalimanı açılışı yapıldı. Yeni Havalimanı adı ne oldu? İstanbul Yeni Havalimmanı  ismi belli oldu. Dünyanın en büyükleri arasında yer alan dev havalimanı açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 29 Ekim 2018 - İstanbul


Cumhuriyetin 95. Yıl Dönümünü kutlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan, Devlet başkanlaırını ve törene katılanları selamladı. 

İstanbul Yeni Havalimanı adını açıklayan Başkan Erdoğan, büyük tartışmalara neden isimi açıkladı.İstanbul Türkiye'nin en değerli markası olduğunu söyleyen Başkan Erdoğan, Yeni Havalimanının adınının "İstanbul" olarak verildiğini açıkladı.

İstanbul Havalimanı, ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun!

Atatürk Havalimanımız, burası tam kapasiteyle hizmete girdiğinde ticari seferlere kapanacak olmakla birlikte havalimanı vasfını koruyacaktır. Atatürk Havalimanı'nın bir kısmı ise Millet Bahçesi yapılacaktır.

Erdoğan konuşmasında, "İlk etapı yılda 90 milyon yolcu kapasitesindedir. Bu kapasite tüm etaplar bitince 150 milyon hatta 200 milyona kadar çıkarılabilir. Tüm etapların tamamlanması 2028 olarak öngörülüyor.

Bu projede herhangi bir hazine garantisi yoktur. Sembolik bir rakamı ifade eden, 12 yıla mahsus 342 milyon euro dış hat yolcu geliri garanti edilmiştir. 

Türkiye geçtiğimiz 16 yılda eğitimden,sağlığa, sağlıktan ulaşıma her alanda büyük yol kat etmiştir. Ülkemizdeki havalimanlarının sayısı göree geldiğimizde 26'ydı. 30 ilave yaparak sayıyı 56'ya çıkardık. Projeleri devam edenler ilave edildiğinde rakam 64'e çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum