Başkan Erdoğan`dan Çamlıca Camii ziyareti

İstanbul'un simge yapıları arasında yer alacak 6 minareli Çamlıca Camisinde yapım işinde sona gelinirken, dün Başkan Erdoğan'ın sürpriz ziyareti ile gelinen son durum hakkında son bilgiler verildi.

Başkan Erdoğan`dan Çamlıca Camii ziyareti
Editor: Hakan A.
15 Ekim 2018 - 08:02 - Güncelleme: 15 Ekim 2018 - 08:06

İstanbul'un en yüksek tepelerinden biri olan Çamlıca Tepesi üzerinde inşaa edilen ve açılışı gecikmeli olarak giden Çamlıca Camisi için geri sayım sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın yakından takip ettiği simge projeye sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Ekim 2018 - İstanbul


Pazar gününü İstanbul'da geçiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımında sona gelinen Çamlıca Camii projesini incelemek için sürpriz bir ziyarette bulundu. Yetkililerden bilgiler alan Başkan Erdoğan, Çamlıca Camisini dolaşırken, bazı bölümlerde incelemelerde bulundu. Gelinen son durum hakkında bilgiler aldı.

Tamamlandığında aynı anda on binlerce insanın ibadet edebileceği, çok katlı dev otoparkı, sosyal alanları ile İstanbul'un simge yapılarından biri olarak gösterilen dev camiii açılışı ise önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor. Çamlıca Camii inşaatında çalışma yürüten işçilerle bir araya gelerek fotoğraf çektiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, incelemelerinin ardından Çengelköy'deki Vahdettin Köşkü'ne geçti.

Geçtiğimiz Ramazan ayı içerisinde Kadir gecesi hizmete açılması planlanan ancak yetiştirilemeyen Çamlıca Camisi, herhangi bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde toplanma alanı olarak kullanılabilecek.

Dev Cami, 4'ü 107.1 metre, 2'si ise 90'ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip. 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip. 125 bin metrekare alanda yapımı devam edilen Çamlıca cami ayrıca kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda "Fetih Suresi"yle dikkat çekiyor. Caminin 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesi ise şehrin hemen her yerinden görülebiliyor. Kompleksin altında ise 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otoparkı vatandaşın rahat girip çıkmasını sağlayacak.