Başkan Topbaş; Kentsel Dönüşüm bir yıkım değil, kentin geleceğine yapılan yatırımdır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, depremin yıldönümünde dönüşümden bahsetti. Başkan Topbaş açıklamasında, “Kentsel Dönüşüm bir yıkım değil, kentin geleceğine yapılan yatırımdır" dedi.

Başkan Topbaş; Kentsel Dönüşüm bir yıkım değil, kentin geleceğine yapılan yatırımdır
Editör: Hakan A.
18 Ağustos 2017 - 08:20

Olası İstanbul depermini, kentsel dönüşümü ve diğer konularda 17 Ağustos'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği, AFAD ve Türk Kızılayı’nca gerçekleştirilen toplantıda açıklamada bulunan Başkan Topbaş, “O gece on yedi bin insanımızı depremde kaybettik. Binlerce insanımız yaralandı. Yine binlerce bina yıkıldı” dedi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 18 Ağustos 2017 - İstanbul

17 Ağustos'un yıl dönümünde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dönüşüm ile alakalıo kritik açıklamalarda bulundu. Kentsel Dönüşüm için “Bir gelecek vizyonudur” diyen Başkan Topbaş, “Kentsel Dönüşüm bir yıkım değil, kentin geleceğine yapılan yatırımdır” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm'e değindiği konuşmasında çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Kadir Topbaş, “Ülke genelinde 7 Milyonun üzerinde depreme dayanıksız bina olduğunu ve kaçak ve ruhsatsız bina sayısının da çok. Bizler uzun yılların ihmalini, birikmiş sorunlarının çözümüyle uğraşıyoruz. Kentsel dönüşüm master planımız artık hazır. Kaçak ve ruhsatsız binalarla mücadele ettik. Binlerce yıkım yaptık. Bina taramaları yaptık. Depreme dayanıklılıklarını tespit ettik. Binlerce konut teslim ettik. Deprem riskini en aza indirgemek adına topyekün mücadele etmeliyiz. Yapı tarzına riayet edilmediği zaman başka sonuçlar ortaya çıkıyor. Doğayı iyi tanımanın ve bilim, teknolojiye uygun çalışma yapmanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor" dedi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: "Afet öncesi alınacak tedbirlerin en doğru tedbirlerdir.  Sonrası yaptığınız müdahaleler önemli ama önemli olan öncesi atılacak adımlardır, bunu dikkate aldığınız zaman minimize edebilirsiniz. Doğru yerlere yerleşim alanları kurabilirsiniz, yaşam alanlarını değiştirebilirsiniz. Şili'nin başkenti Santiago 9 büyüklüğünde deprem yaşayan bir kent, 7-8 büyüklüğündeki depremlerde camlar çatlıyor. Süleymaniye'deki o sistemi nasıl kurduysak, bu riskleri minimize etme imkanı bulabiliriz.” dedi.

Başkan Topbaş birey olarakta depreme hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak vatandaşlara şu uyarıyı yaptı: “Bir vatandaş bir yerde bir ev, bir daire alırken hanımefendi ile mutfağına ve balkonuna bakıp karar vermesinler. O evin bulunduğu ilçe belediyesine girip almayı düşündükleri evin depreme dayanıklı olup olmadığı bilgisini alsınlar. Bu bir otokontrol sistemidir. Bu aynı zamanda müteahhitleri de yönlendirecektir. Bu depreme karşı mücadeleye ciddi katkı sunacaktır.”

Olası İstanbul depremi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ciddi tedbirler aldıklarını ve yaşanacak olumsuz bir durumdan sonra da İstanbulluların barınabilmeleri için ortamlar hazırladıklarını vurgulayan Başkan Topbaş, “İstanbul’un 156 noktasında Çadırkent kurma imkanımız var. 1 milyon 116 bin insanın burada barınabilmesi demek. Buralara devlet binaları, spor salonları da dahil değil” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum