Başkan Yavaş: Akıllı sistemlerle ulaşım ağında yenilikler yapılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından ''Ankara Ulaşım Çalıştayı'' düzenlendi. Çalıştayda Ankara'nın gelecek ulaşım politikaları konuşuldu.

Başkan Yavaş:  Akıllı sistemlerle ulaşım ağında yenilikler yapılacak
Editor: Hatice Kolçak
25 Kasım 2019 - 14:28

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde “Ankara Ulaşım Çalıştayı'' gerçekleştirildi. Çalıştaya Türkiye’nin birçok ilinden bilim insanları ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı.

Çalıştayda Başkent Ankara'nın ulaşımını rahatlatlatacak çözüm yolları konuşuldu. Başkan Yavaş ulaşım sorunlarını çözmek için gerçekçi çözümler bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Emlak Pencerem - 25 Kasım 2019


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın açılış ve kapanış konuşması yaptığı çalıştayda, kent içi ulaşımı rahatlatmaya yönelik akıllı şehir uygulamaları ve çözüm önerileri anlatıldı.

ULAŞIMDA GERÇEKÇİ ÇÖZÜMLER

Başkent’te ulaşım sorununu çözmeye yönelik bugüne kadar gerçekçi fikirler üretilemediğini belirten Başkan Yavaş, “Herkes kendince mucize çözümler üreterek bir çalışma yapmaya kalkarsa sonunda yine çıkmaza saplanırız. Bu yüzden gerçekçi çözümler üretmek gerekiyor” dedi.

Toplu Ulaşım Politikası ve Vizyonu, Sürdürülebilir Ulaşım Politikaları ve Akıllı Ulaşım Sistemleri başlıklarının görüşüldüğü çalıştayın verimli geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yavaş, akıllı sistemlerle ulaşım ağında yenilikler yapacaklarını söyledi.    

BAŞKAN YAVAŞ’TAN “DOLMUŞLAR’A DA VALİDATÖR TAKALIM” ÖNERİSİ

EGO Otobüsleri ve Mavi Özel Halk Otobüsleri’ne takılan validatörlerin önemine vurgu yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bu sistemi diğer ulaşım araçlarına takabilmek için hükümetten destek beklediklerinin altını çizdi.

Hükümetin Ankaralının iyiliğine olan konularda destek vereceğine inandığını belirten Başkan Yavaş, “Dolmuşlarda da validatör uygulamasına geçmek istiyoruz. Ankaralının iyiliğine olacak bir şey bu ve bu konuda hükümetin desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

AKILLI ŞEHİR: BAŞKENT

Çalıştayda Prof. Dr. Eda Babalık “Ulaşım Politikalarına Genel Bakış” konusunda sunum yaparken, Prof. Dr. Tarık Şengül moderatörlüğünde “Toplu Ulaşım Politikası ve Vizyonu”, Prof. Dr. Ruşen Keleş'in moderatörlüğünde ise “Sürdürülebilir Ulaşım Politikaları” ile “Akıllı Ulaşım Sistemleri” oturumları gerçekleştirildi.

Londra'dan Seul'e kadar birçok örneğin anlatıldığı çalıştayda; Bisiklet Paylaşım Sistemleri Toplu Taşıma Entegrasyonu, Yaya Bulvarı ve Sokakları, Toplu Taşıma Bulvarları, Oyun Sokakları başlıkları konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

EGO’DAN PARK ET DEVAM ET PROJESİ

EGO Genel Müdürlüğü’nün gelecek ulaşım projeleri ve çözüm önerilerinin de tartışıldığı çalıştayda;

-Optimizasyon,

-Sürdürülebilir Ulaşım ana Planı,

-Elektrikli Otobüs,

-Park Et Devam Et,

-Araç Trafiğinin Kısıtlanması,

-Bisiklet ve Mikro Mobilite


konuları uzmanlar tarafından ele alındı.

Ankara’da toplu taşıma vizyonunun yeniden şekillendirilmesinin önemine dikkat çeken EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, şu değerlendirmelerde bulundu: “Sivil Toplum Kuruluşlarıyla, Odalarımızla, Semt Temsilcileriyle ve Akademisyenlerimizle bir araya gelerek, yaşadığımız kenti insanlarla birlikte planlamayı tercih ediyoruz. Ankaralıların tamam dediği projelerle devam etmeyi planlıyoruz. Elzem olan ve Ankaralının hayatını kolaylaştıracak projeleri hayata geçireceğiz.”

Çalıştaylar sayesinde tüm paydaşların fikirlerini dinleme şansını yakaladıklarını belirten Prof. Dr. Tarık Şengül, görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Türkiye'nin en iyi uzmanları buradaydı. Pahalı çözümler yerine insana duyarlı, çevreye duyarlı ama aynı zamanda kaynakları doğru kullanan ulaşım politikaları konuşuldu. Bir Başkent bence bunu hak ediyor.”

Katılımcılardan Prof. Dr. Haluk Gerçek, “Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni kutlamak gerekiyor. Çok yararlı öneriler dinledik” derken, Prof. Dr. Nihan Sönmez de, “Başkent Ankara toplu ulaşım konusunda bazı konularda geri kalmış durumda. Kaynak ve zaman sorunu olduğunu düşünüyorum. Bunlar tamamlanırsa ve  böyle fikir teatisi yapılırsa çözümün yakın olduğunu düşünüyorum” sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

Çalıştayın başarılı geçtiğini ifade eden ODTÜ Öğretim Üyesi Osman Balaban ise şu tespitlerde bulundu: “Ankara ulaşım konusunu son 20-25 yıldır çok kötü kullandı. Türkiye kentleri içerisinde ulaşımı en kötü kentlerin başında geliyor. Herkesin özel arabaya bindiği, toplu taşıma sistemlerin çok etkin kullanılamadığı bir şehir. Ankara'nın geleceğini kurtarabilenin yolu ulaşım sorunlarının çözümünden geçiyor.”

Ulaşım Çalıştayında tarafların dile getirdiği çözüm önerileri ve projeler EGO Genel Müdürlüğü tarafından raporlaştırılarak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a sunulacak.