Başvuru süresi uzatılan İmar Barışı için 8.5 Milyon müracaat yapıldı

Kaçak, kayıt dışı milyonlarca yapı için İmar Barışı süresi 31 Aralık 2018'e uzatılırken, bugüne kadar yapı kayıt belgesi almak isteyenlerin yaptıkları müracaatların sayısı 8.5 milyon rakamına dayandı.

Başvuru süresi uzatılan İmar Barışı için 8.5 Milyon müracaat yapıldı
Editor: Hakan A.
01 Kasım 2018 - 08:38 - Güncelleme: 01 Kasım 2018 - 09:16

İmar Barışı düzenlemesi kapsamında e-Devlet üzerinden 8 Haziran'da başlayan başvurulara vatandaşların ilgisi artarak sürerken, son başvuru rakamları da paylaşıldı. Milyonlarca kaçak, kayıt dışı yapıyı ve sahiplerini yakından ilgilendiren İmar Barışı son başvuru tarihinin 31 Aralık 2018'e kadar uzatılması sonrasında vatandaş başvuruları artırdı. Bugüne kadar Yapı Kayıt Belgesi almak için başvurularını tamamlayanların sayısı ise 8.5 milyonu aşmış durumda. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Kasım 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum tarafından müjdesi verilen İmar Barışı son başvuru tarihinin 31 Aralık tarihine uzatılması vatandaşı rahatlattı. Son günlerde sürenin sona erecek olması nedeniyle oldukça yoğun saatler geçiren Belediyelerin ilgili birimleri şimdi daha rahat iş yapmaya başladı. Vatandaş diğer taraftan edevlet kapısından Yapı Kayıt Belgesini alabilmek için İmar Barışı müracatını yapmaya devam ediyor. 

Diğer taraftan bakanlık son başvuru rakamlarını da kamuoyu ile paylaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İmar Barışı düzenlemesinde Yapı Kayıt Belgesi için bugüne kadar yapılan başvuranların sayısı 8 milyon 446 bin 103'e ulaştığı ve bu başvuruları yapan vatandaşların 5 milyar 259 milyon 361 bin 327 lira ödeme yaptığı bildirildi.

 İmar Barışı düzenlemesi ile, 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlarda bulunan tüm yapıları kapsamakta.

Hızlı ve ücretsiz başvuru

PTT şubelerinden alınan e-Devlet şifresi ile "www.turkiye.gov.tr" adresine veya "e-Devlet" mobil uygulamasına giren vatandaşlar, burada yer alan kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait sayfaya erişebiliyor. Sayfaya giriş yapan yapı sahipleri, "İmar Barışı Başvuruları" bölümüne girdikten sonra istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlıyor.

Günün son dakika diğer emlak haberleri

- İmar Barışı başvuru süresi son 31 Aralık! İmar Barışı kararı Resmi Gazete'de...

- Son dakika: Konutta KDV ve Tapu Harcı indirimleri 31 Aralık'a kadar uzatıldı!

- Bakan Kurum, "Yüksek katlı binalara artık dur dememizin zamanı geldi"