Batı Anadolu Grubu 500 milyon TL’lik yatırıma başlıyor

Batı Anadolu Grubu 500 milyon TL’lik yatırıma başlıyor

Batı Anadolu Grubu’ndan 500 milyon TL’lik yatırım kararı! Batısöke fabrikası Türkiye’nin çimento ve klinker ihracatının % 10’unu tek başına karşılayacak

Editor: Hakan A.
28 Mart 2017 - 11:57

Batı Anadolu Grubu Söke’de dev bir entegre tesis yatırımı gerçekleştiriyor. Yapımı süren Batısöke çimento fabrikasının toplam maliyeti 500 milyon TL’ye ulaşacak. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 28 Mart 2017 - İstanbul

Grubun çimento ve klinker üretim kapasitesini iki katına çıkaracak olan yeni fabrika, Türkiye’nin bu alandaki toplam ihracatının yüzde 10’unu tek başına karşılayacak.

Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, fabrika alanında düzenlenen toplantıda projeyi tüm özellikleriyle basına tanıttı. Ünal, Batısöke’nin 2018 Ocak ayında devreye girmesiyle üretimden istihdama, lojistikten enerji maliyetlerine, birçok alanda önemli kazanımlar elde edeceklerine dikkat çekti.

İhracata yılda 40 milyon $ katkı

Tesislerin tamamlanmasıyla birlikte yılda 800 bin ton çimento ihracatı gerçekleştirme olanağına kavuşacaklarını belirten Feyyaz Ünal şunları söyledi: “Yeni yatırımımızla grubumuzun yıllık klinker üretim kapasitemiz 3.8 milyon tona, çimento üretim kapasitemiz ise 5.8 milyon tona ulaşacak. Böylece Batısöke ve Batıçim fabrikalarımızdan yılda 40 milyon $’a yakın ihracat yapabileceğiz.

Bununla birlikte, faaliyet gösterdiğimiz bölgenin istihdamına katkı sağlama misyonumuzu da sürdürmüş oluyoruz. Yeni yatırım Söke’deki çalışan sayımızı yaklaşık % 50 oranında artıracak.”

Başta Ege Bölgesi olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerine en hızlı ve en kaliteli hizmeti sunmayı amaçladıklarına değinen Ünal konuşmasına şöyle devam etti: “Fabrikamız tamamlandığında 4 adet paketleme tesisi, kamyon dolum ünitesi, 2 adet paletizing ünitesi ve 2 adet big bag dolum sisteminden meydana gelen dev bir tesis haline gelecek.”

Batısöke - Aliağa demiryolu hattının kullanılmasıyla çok önemli bir lojistik avantaj sağlayacaklarına değinen Feyyaz Ünal fabrikanın çevreye etkileri konusunda da şunları söyledi: “Bu yatırımı tümüyle sürdürülebilirlik felsefesiyle hayata geçiriyoruz, alanında en ileri teknolojileri kullanıyoruz. Bu nedenle karbon salınımının çevreye etkisi minimuma inecek. Enerji maliyetlerimiz ise klinker üretiminde %14, farinde %33 ve çimento üretiminde ise %16 oranında düşecek. Enerji tasarrufu için Türkiye’deki tüm fabrikaların benzer iyileştirmeleri yapmaları gerektiğini düşünüyoruz.”

Çimento sektörü büyüyor

Dünyada çimento üretiminin son 10 yıl içerisinde ortalama yılda % 6,5 artış hızıyla yaklaşık 2 katına çıktığına dikkat çeken Ünal, ülke sıralamasında Çin’in büyük farkla lider olduğunu belirtti. Feyyaz Ünal, “Dünya çimento ihracatında ilk 3 sırada İran, Türkiye ve Çin yer alırken, ithalatta ise Irak, Bangladeş ve Amerika başı çekiyor” dedi.

Türkiye’nin, 52’si entegre tesis, 18’i öğütme-paketleme tesisi olmak üzere toplam 70 çimento fabrikasıyla Avrupa’daki en büyük çimento üreticilerinden biri olduğunun altını çizen Ünal sektörün toplam 100 milyon ton üretim kapasitesiyle 15 bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti.

Türkiye’nin hazır beton üretiminde Avrupa’da ilk sırada olduğunu sözlerine ekleyen Ünal, önümüzdeki yıllarda da özel konut inşaatları, kentsel dönüşüm ve üçüncü havaalanı, nükleer santraller ve Çanakkale Köprüsü gibi büyük projeler sayesinde sektörde büyümenin devam etmesini öngördüklerini belirtti.