BDDK 15 bankaya ceza yağdırdı!

Özel bankalara para cezaları kesti. 15 banka için yapılan şikayetleri değerlendiren BDDK, 19 Milyon 650 Bin TL para cezası kestiğini duyurdu.

BDDK 15 bankaya ceza yağdırdı!
Editör: Hakan A.
15 Mayıs 2020 - 15:10
Türkiye'nin dev bankaları koronavirüs sürecinde sınıfta kalırken, yoğun şikayet altında kaldılar. BDDK, yapılan şikayetleri tek tek inceleyerek gerekenleri yapmaya devame diyor. Bu kapsamda BDDK'dan son dakika açıklaması gelirken, yapılan şikayetler sonucunda 19 Milyon 650 bin TL idari para cezası kesti.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 15 Mayıs 2020 - İstanbul


Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde vatandaşa kredileri kapatan, fahiş rakamlarla faiz isteyen, kredi ertelemeyen bankalara BDDK tarafından cezalar kesilmeye başlandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) çok sayıda şikayeti inceledi ve bankalara para cezası kesti.


Konuyla alakalı BDDK resmi internet sitesi üzerinden yapılan basın açıklamasında, 'COVID-19 salgınıyla mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından Kurumumuza iletilen şikayetler incelenmiştir.

Bu kapsamda, şikayete konu bankalar hakkında Kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen Raporda yer alan tespitlere ilişkin olarak Kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 14.05.2020 tarihli ve 9021 sayılı Kararı ile 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 148 inci maddesinin (b) bendi uyarınca 15 bankaya toplam 19 Milyon 650 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Söz konusu şikayetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.' ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada hangi özel bankalara para cezası kesildiği açıklanmadı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum