BDDK'dan flaş `Aktif Rasyosu` kararı

BDDK`dan son dakika Aktif Rasyosu açıklaması geldi. Günün önemli gelişmesi piyasaları rahatlatacak mı? Aktif Rasyosu güncellemesi yayımlayan BDDK'dan flaş hamle. Yeni Aktif Rasyosu ne zaman başlayacak?

BDDK'dan flaş `Aktif Rasyosu` kararı
Editör: Hakan A.
28 Eylül 2020 - 11:42
Aktif Rasyosu formülünde gündeme, ekonomideki gelişmelere göre hareket eden BDDK, yaptığı yeni değişiklikle birlikte bu sabah yeni formülü açıkladı. Yeni Aktif Rasyo formülü 1 Ekim sabahı itibarıyla başlayacak. Ekonomide gözler piyasaların üzerinde olmaya devam ederken, BDDK`dan yeni bir hamle geldi. BDDK, `Aktif Rasyosu` verilerini güncellediğini duyurdu. Merkez Bankası tarafından Perşembe günü gerçekleştirilen faiz arttırım kararının ardından, swap işlemlerine ilişkin son ayarı ile bankalarda TL limitlerini açılırken, bugün yeni bir hamle BDDK'dan geldi. Günün son dakika gelişmesi ile BDDK, Aktif Rasyosu formülünde önemli değişikliğe gittiğini duyurdu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 28 Eylül 2020 - İstanbul


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK) tarafından yapılan son dakika açıklamasında, 1 Ekim'den itibaren Aktif Rasyosu'nun aylık ortalamasının, mevduat bankaları için yüzde 90’ın, katılım bankaları için yüzde 70’in altına düşmemesi yönünde karar alındığının altı çizildi.


Aktif Rasyosu hesaplaması ise aşağıda gösterildiği gibi yapılıyor.

Aktif Rasyosu (AR) = Krediler + ( Menkul Kıymetler x 0.75 ) + ( TCMB Swap x 0.5 )/TL Mevduat + ( YP Mevduat x 1.75)


Aktif Rasyosu denklemine göre bankaların belli oranlarda kredi vermesi, menkul kıymet alması veya TCMB ile swap (takas) yapmaları isteniyor. Bankalar, topladıkları mevduat ile bu kaynağı değerlendirdikleri krediler, menkul kıymetler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre bir denge kurmak zorundalar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum