BDDK'dan flaş kredi notu düzenlemesi

BDDK, Türkiye'de bankalardan kredi kullanacak şirketlere yönelik önemli bir düzenlemeyi daha hayata geçirdi. BDDK kararı kapsamında bankalardan kredi çekecek şirketlere kredi notu şartı getirildi. İşte son dakika gelişmenin ayrıntıları.

BDDK'dan flaş kredi notu düzenlemesi
Editör: Hakan A.
12 Eylül 2020 - 10:46 - Güncelleme: 12 Eylül 2020 - 10:47
Yeni dönemde şirketlere önemli kredi zorunluluğu! BDDK, kredi derecelendirme kuruluşları üzerinden alınacak kredi notu ile şirketlerin kredi limitlerinde düzenlemeye gitti. Bankalardan kredi kullanmak isteyen şirketlere dair önemli bir karar hayata geçirildi. BDDK tarafından alınan karar çerçevesinde yeni dönemde şirketlere kredi notu şartı getirildi. Kredi notu olmayana kredi verilmeyecek...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri Merkezi - 12 Eylül 2020 - İstanbul


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) bankalardan yüksek miktarda kredi kullanacak şirketler için kredi notu kriteri getirdi.Alınan kararla birlikte yeni dönemde kredi notu bulunmayan şirketler için bankalar kredi vermeyecek. Kredisi toplamda 500 Milyon lirayı aşan şirketlerin kredi derecelendirme kuruluşu üzerinden alacakları kredi notu ile yeni kredi alabilecekleri kaydedildi.

Konuyla alakalı edinilen bilgiye göre, mali şeffaflığın ve finansal yönetim kalitesinin artırılması, kurumsal yönetim standartlarının yükseltilmesi, derecelendirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılarak riskin doğru ölçülmesini kapsayan yeni düzenleme ile birlikte BDD, kredi notu kriterini uygulamaya koydu. Yeni kriterlere göre ise şirketlere kredi derecelendirme notu alma zorunluluğu getiren koşulu 500 milyon TL ve üzeri ciro yerine, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezindeki en güncel bilgilere göre riski, yani nakdi ve gayrinakdi kredileri toplamı, talep edilen kredi dahil 500 milyon TL olarak düzenledi.

Diğer taraftan daha önce alınan kredi derecelendirme notunun geçerlilik süresinin, kredi başvuru tarihi itibarıyla henüz sona ermemiş olması şartı da getirilerek uygulamaya geçirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum