BDDK'dan flaş taksit sınırlaması! TV, Video, kamera ve ses sistemi, elektronik eşya, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri, Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama

Elektronik ve beyaz eşya dahil pek çok kalemde taksit sınırlamaları BDDK tarafından yapılan son dakika Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar değişikliği ile taksit sınırlaması uygulanmaya başladı.

BDDK'dan flaş taksit sınırlaması! TV, Video, kamera ve ses sistemi, elektronik eşya, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri, Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama
Editör: Hakan A.
26 Aralık 2020 - 12:16
Milyonlarca tüketiciyi etkileyecek yeni BDDK taksit sınırlaması başladı. Pek çok kalemde taksit sınırlaması uygulanacak. İşte son dakika taksitlere dair BDDK sınırlamaları ve diğer önemli ayrıntılar.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 26 Aralık 2020 - İstanbul


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) alışverişlere yönelik yeni bir kısıtlamaya gittiğini duyurdu. Beyaz eşya, elektronik aletlerin alımında uygulanan taksit uygulamalarında yeni sınırlamalar geitirildi.

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Buna göre, perakende işletmelerce tüketicilere yönelik gerçekleştirilen taksitli satışlar yeniden düzenlendi.

Video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya satışları ile fiyatı 3 bin 500 liranın üstünde olan televizyon satışlarında taksit süresi 6 aydan 4 aya çekildi. Tablet bilgisayar satışları için süre 6 ay olarak devam edecek.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ve mobilya satışlarında daha önce 18 olan taksit sayısı sınırı 12'yi geçemeyecek.

Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda taksit sayısı 18 olarak uygulanmaya devam edecek.

Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme süresi daha önce 8 ayı geçemezken, bu süre 6 aya çekilmiş oldu.

Finansal istikrarın sağlanması ve cari açığın azaltılmasına yönelik olarak atılan makro ihtiyati adımlar çerçevesinde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 17.12.2020 tarihli ve 9322 sayılı Kararı ile;  Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, 11.01.2019 tarihli ve 8198 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin;

 Basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda sekiz aydan altı aya,

Fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan televizyon alımları hariç elektronik eşya1 alımlarında altı aydan dört aya,

 Mobilya ve elektrikli eşya alımlarında on sekiz aydan on iki aya indirilmesine,

- Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Kredi Yönetmeliği) 12/A maddesinin altıncı fıkrası ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin (Finansal Kurumlar Yönetmeliği) 11/A maddesinin beşinci fıkrası uyarınca, Kredi Yönetmeliğinin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliğinin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen kredi vade sınırlarının;

Nihai fatura değeri üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde kırk sekiz aydan otuz altı aya,

Nihai fatura değeri yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde kırk sekiz aydan yirmi dört aya, Taşıt teminatlı kredilerde kırk sekiz aydan otuz altı aya indirilmesine karar verilmiştir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum