BDDK'dan son dakika kararı: Tasfiye olunacak alacak süresi uzatıldı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında BDDK, son dakika kararla tasfiye olunacak alacak süresini uzattığını duyurdu.

BDDK'dan son dakika kararı: Tasfiye olunacak alacak süresi uzatıldı!
Editör: Hakan A.
19 Mart 2020 - 15:52
Türkiye'de her geçen gün artan koronavirüs vakaları nedeniyle, karantina ve evden çıkmama tedbirleri arttırıldı. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik tedbir paketi devreye girdi. Bu kapsamda BDDK önemli bir kararla tasfiye olunacak alacak süresini uzattığını duyurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankacılık dışı finansal kuruluşlarda tasfiye olunacak alacak süresini uzattığını açıkladı. 

Konuyla alakalı resmi açıklama yapan BDDK, Tasfiye Olunacak Alacaklara ilişkin 180 gün ve finansal kiralama şirketlerince  240 gün olarak uygulanmasına karar verdiğini duyurdu.

BDDK açıklamasında, "Ülkemiz de dâhil olmak üzere bir çok ülkeye yayılan COVID-19  salgını neticesinde ekonomik ve ticari faaliyetlerde oluşan aksaklıklar nedeniyle Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Muhasebe Uygulamaları ile Finansal Tabloları Hakkında Yönetmeliğin 6'ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde ve aynı  maddenin altıncı fıkrasında belirtilen 90 gün gecikme süresinin, TFRS  9 kapsamında beklenen kredi zararı ayıran şirketler için de geçerli  olmak ve bu Kurul Kararı tarihi itibariyle henüz “Tasfiye Olunacak  Alacaklar” hesabında izlenmeyen alacaklar da dahil olmak üzere,
31/12/2020 tarihine kadar 180 gün ve finansal kiralama şirketlerince  240 gün olarak uygulanmasına, 90 günlük gecikmeye rağmen “Tasfiye Olunacak Alacaklar” hesabına  aktarılmayan alacaklar için şirketlerce kendi risk modellerine göre  karşılık ayrılmasına devam olunmasına, bu kararın Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Birliğine duyurulmasına, karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum