BDDK o üç bankaya döviz işlem yasağı koydu

Türkiye ekonomisine karşı yapılan atağa karşılık BDDK hızla harekete geçerek üç banka için döviz işlem yatağı koyduğunu açıkladı. Peki hangi üç banka için döviz işlemi yasağı getirildi?

BDDK o üç bankaya döviz işlem yasağı koydu
Editör: Hakan A.
07 Mayıs 2020 - 22:54
Türkiye bir kez daha ekonomik darbe girişimi ile karşı karşıya! İngiliz merkezli gerçekleştirilen TL'ye düzenlenen operasyon sonrasında BDDK önemli bir karar alarak üç banka için yasak getirdiğini duyurdu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 7 Mayıs 2020 - İstanbul


İlk olarak Aralık 2018 yılında düzenlenen hain saldırı sonucunda TL'ye yapılan operasyon ile dolar kurunda yaşanan yükseliş piyasaları sarsmıştı. Aynı merkez üzerinden İngiltere'den ikinci bir TL operasyonu yaşanıyor. Türkiye'nin milli parasına operasyon çekmeye kalkkan finansal kuruluşlar bir kez daha aynı filmi sahnelemeye çalışıyorlar. Londra merkezli finansal kuruluşlar, ellerinde olmayan TL ile yüksek miktarda döviz almaya kalkıp, milli paramızın değerini düşürmeye çalıştılar.

Yaşanan son gelişmeler sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), yurtdışı kaynaklı 3 bankaya bir bacağı TL olan döviz işlem yasağı getirdiğini son dakika gelişmesi olarak duyurdu.

BDDK tarafından yapılan son dakika açıklamasında, Yurtdışında kurulu BNP Paribas, Citibank ve UBS bankalarının TL yükümlülüklerini yerine getirmediğininin altını çizerek, 'Yurtdışında kurulu bu bankalar ile bir bacağı TL olan döviz işlemi yapılmayacak' ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum