Belediyeler 3 ay içinde tespit edecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen Manifesto ile Belediyeler harekete geçti. 3 ay içinde riskli binalar tespit edilerek Bakanlığa bildirilecek. Bakan Kurum, 20 yıl içinde deprem korkusu yaşayan vatandaşımız kalmayacak dedi.

Belediyeler 3 ay içinde tespit edecek
Editör: Hakan A.
21 Şubat 2019 - 08:50 - Güncelleme: 21 Şubat 2019 - 17:48

Deprem kuşağında olan Türkiye'de özellikle son günlerde meydana gelen depremler sonrasında gözler bir kez daha kentsel dönüşüm çalışmalarına çevrildi. Kartal'da çöken bina sonrası harekete geçen Bakanlık, manifesto niteliğinde 81 ile talimat gönderdi. Bu talimat ile Belediyeler harekete geçmiş durumda.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 21 Şubat 2019 - İstanbul


Türkiye'de gündem kentsel dönüşüm ve deprem gerçekleri. Son günlerde sıkça konuşulan konular arasında son depremler ve kentsel dönüşüm dikkat çekiyor. Çanakkale'de meydana gelen depremler büyük korku yaratırken, kentsel dönüşümün kaçınılmazlığı bir kez daha gözler önüne serilmiş durumda.

İstanbul Kartal ilçesinde çöken 8 katlı bina sonrasında Bakanlık ipleri sıkı tutmaya devame diyor. Kapsamlı bir çalışma başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Murat Kurum  imzasıyla 81 ile Manifesto gönderdi. Türkiye'nin tüm illerine yollanan genelge ile riskli binaların tespiti için Belediyelerin hızlı çalışması gerektiği vurgulanıyor.Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum, "Artık şehir planlarının 50-100 yıllık olmasını içeren ve içerisinde, hakkaniyet ve vatandaşların rızası ile yeni şehir planları yapılacak. Bu şehir planları da bütün şehrin geleceğini, tarım, turizm, sanayi şehirdeki tüm sektörlerin geleceğini ilgilendirecek şekilde, bir çalışma yapılmasıydı. İkinci önemli maddemiz kentsel dönüşümdü. Kartal’da geçtiğimiz günlerde 21 canımız gitti. 2012 yılında Cumhurbaşkanımızın başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğinde bugüne kadar 590 bin konutun dönüşümünü sağladık. Hedefimiz 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. Kartal'da yıkılan binamızın etrafındaki 9 riskli binayı daha boşalttık ve 158 vatandaşımızın taşınma işi bugün itibari ile tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerimiz bölgedeki 9 binanın da yıkımını gerçekleştirecek. Bunları yaparken hiçbir vatandaşımızı mağdur etmedik. Vatandaşlarımıza kira ve eşya desteği verdik" dedi.
 
Vatandaş mağdur edilmeden kentsel dönüşüm ilerleyecek

81 ile yollanan Manifesto kapsamında Bakanlık çalışmalarını hızlandırmış durumda. TOKİ ve İller Bankası eliyle vatandaş mağdur edilmeden kentsel dönüşüm hızla ilerleyecek. Bakanlık 81 il genelinde hemen her noktada kentsel dönüşüm ile alakalı olarak hassas çalışmalar yürüttüğünün altını çizen Bakan Kurum, "81 ile genelge yayınladık. Şehirde ne varsa vatandaşın canını malını riske atan bir durum söz konusu ise 3 ay içinde bütün belediye başkanlarımız bunları tespit edecekler. Bunları öncelik sırasına göre de bir kentsel dönüşüm strateji planı getirecekler. Çerçevesinde kentsel dönüşümü hızlı etkin bir şekilde Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uygun bir şekilde vatandaşımızın mağdur etmeyecek şekilde bu dönüşüm için inşallah gerçekleştirmiş olacağız. Hedefimiz önümüzdeki 20 yıl içerisinde Türkiye'deki 6,7 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. Bu noktada bakanlık olarak her türlü fedakarlığa hazırız. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla arkadaşlarımız tüm Türkiye'ye ilişkin planlarını yaptılar, belediyelerimizle bu süreci yöneteceğiz. Önümüzdeki 20 yıllık süreçte artık Türkiye'de riskli bina, deprem korkusu yaşayan vatandaşımız kalsın istemiyoruz. Biz istiyoruz ki bir daha analar ağlamasın, başka ocaklara ateş düşmesin. Buna ilişkin kararlıyız. 81 ilimizde de bu çalışmayı kararlı şekilde yürüteceğiz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum