Bendevi Palandöken: 'Konut satışları bu fiyatlarla artmaz'

İnşaat ve konut sektöründe yaşanan düşüş ve ev fiyatlarını eleştiri topuna tutan TESK Başkanı Palandöken'den önemli açıklamalar.

Bendevi Palandöken: 'Konut satışları bu fiyatlarla artmaz'
Editör: Hakan A.
28 Temmuz 2019 - 23:16 - Güncelleme: 28 Temmuz 2019 - 23:20

İnşaat sektöründe işler yavaşlama sürecinde. Türkiye genelinde konut satışlarında yaşanan düşüş hızla devam ederken, konut fiyatları ve inşaat firmalarına yönelik önemli eleştiriler de geliyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, inşaat sektöründe bazı firmaların 2 milyona ev satmaya çalıştığının altını çizerken önemli eleştirilerde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 28 Temmuz 2019 - İstanbul


Son aylarda büyük düşüş yaşayan emlak ve konut satışları ile alakalı TESK Başkanı Palandöken'den eleştiri geldi. İnşaat sektöründe halen 2 milyon liraya konut satılmaya çalışıldığını ama asgari ücretin 2 bin TL olduğunu hatırlattı.

TESK Başkanı Palandöken, “İnşaat sektöründe son açıklanan satış rakamları fiyatların aşağı çekilmediğinin bir göstergesidir. 750 bin liraya, 1 milyon liraya, 2 milyon liraya kadar halen ev satmaya çalışan firmalar var. Hatta bu firmalar fiyatlarının yarı yarıya düştüğünü ifade ediyorlar. Ancak asgari ücretin 2 bin TL olduğu bir ülkede 2 milyona ev satmaya çalışmak çok normal değil.  Konutta satışların azalmasının temel sebebi fiyatların çok yüksek olması. İnşaat sektörünün elini taşın altına koyması lazım. Her zaman yüksek fiyat olmaz. Merkez Bankasının faizleri düşürmesi ile birlikte bankalar da konut kredi faiz oranlarını mutlaka zaman kaybetmeden aşağı çekecek ve sektöre katkı sağlamalıdır. Ancak bankaların tek başına faiz indirimi yeterli olmaz. Çünkü sektörün de fiyatlarını kontrol edip bu fiyatları aşağı çekmesi gerekiyor. İnşaat sektöründe fiyatlar çok düştü deniyor ama hiç kimse fiyatların yanından dahi geçemiyor. Bu fiyatlara ev sahibi olmak hayalden başka bir şey değil. İnşaat sektörü elini taşın altına mutlaka koymalı. Aksi halde bankaların konut kredi faizlerinde uygulayacağı faiz indirimi yeterli olmayacaktır. Merkez Bankasının faiz indirimini fırsata çevirmek lazım.” eleştirilerinde bulundu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum