Berat Albayrak "Gayrimenkul Fonu" Kurulacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019" programını dün açıkladı. Bakan Albayrak İnşaat sektörünü ilgilendiren Gayrimenkul Fonu kurulacak haberini verdi.

Berat Albayrak "Gayrimenkul Fonu" Kurulacak
Editör: Hakan A.
11 Nisan 2019 - 12:48

Ekonomiyi iyileştirmeye yönelik bir dizi ekonomik reformu dün açıklayan Bakan Albayrak reform paketinin detaylarını dün piyasayla paylaştı. Önemli konu başlıklarına değinen Albayrak özellikle finans sektörüyle ilgili yapısal reformların olacağını ifade etti.

Reform paketinden inşaat sektörünü ilgilendiren önemli bir düzenleme çıktı. Bakan Albayrak'ın açıkladığı Gayrimenkul Fonu kurulması kapsamında detayların ne olacağı henüz netleşmiş olsa da sektör açısından memnuniyetle karşılandı. Sektörü ilgilendiren ve olumlu karşılanan bir diğer konu ise finans sektörüne yönelik yapılacak reformlar oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019" programında Gayrimenkul Fonu kurulacak dedi. Albayrak "Bankaların aktif kalitesini artıracağız.Bankalar Birliği öncüğünde, kamunun olmadığı bir yapıda eneji ve inşaat gibi önem teşkil eden, sorunlu borç hisse takası ile dışarı çıkarıp ve bankalarımızın bilançolarını daha iyi hale getireceğiz. Bunun için Enerji Girişim Sermaye Fonu ve Gayrimenkul Fonu kurulmasını gündeme aldık." açıklamasını yaptı.

Gayrimenkul Yatırım Fonu Nedir?

Gayrimenkul Yatırım Fonu; Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri uyarınca yatırımcılardan katılma payları karşılığında toplanan paralarla, pay sahipleri hesabına oluşturulan portföyü işletmek amacıyla Kurul’dan faaliyet izni alan gayrimenkul portföy yönetim şirketleri tarafından bir içtüzük ile süreli veya süresiz olarak kurulan ve tüzel kişiliği bulunmayan malvarlığıdır.

Gayrimenkul Yatırım Fonları hakkında düzenlemeler ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu Tarafından 2014 yılında yayınlandı.İlk fonlar 2015 yılında kurulurken 2016 yılının sonlarına doğru yatırımcılardan fona para toplanmaya başlandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum