Berlin'de 40 bin kişi yüksek kira fiyatlarını protesto etti

Almanya'nın başkenti Berlin'de 40 bin kişi yüksek kira fiyatlarını protesto etti. Yapılan protesto mitinginde özel şirketlere ait konutların kamulaştırılması yönünde de imza kampanyası başlatıldı.

Berlin'de 40 bin kişi yüksek kira fiyatlarını protesto etti
Editor: Hatice Kolçak
08 Nisan 2019 - 00:13

Berlin konut piyasası son yıllarda aşırı göç almasından dolayı sıkıntılı zamanlar geçiriyordu. Almanya'nın başkenti Berlin'de aşırı yükselen konut kiralarına karşı kiracılar protesto eyleminde bulundu.

Berlin Almanya'nın başkenti aynı zamanda en kalabalık şehri.Kira fiyatlarının fahiş oranda artmasından dolayı kiracılar sıkıntı yaşıyor. Kiralık ev bulmanın zor olduğu şehirde kira fiyatlarının aşırı değerlenmesi sonucu kiracılar isyan noktasına geldi. Berlin'in ünlü meydanı Alexanderplatz meydanında toplanan 40 bin kişi kira fiyatlarını protesto etmek için miting yaptı.

Berlin diğer Alman şehirlerine göre ülke dışından daha fazla göç alıyor.Konut arzının yetersiz olmasından dolayı talep karşılanamıyor. Yetersiz olan konutlardan dolayı ev bulmak bir o kadar zor iken diğer taraftan kira fiyatları da bir o kadar pahalı. Asgari ücretin ortalama 1.500 euro cıvarında olduğu ve konut kiralarının da neredeyse asgari ücret kadar olduğu belirtiliyor.

Almanya'da yeterli yapılmayan konutlardan dolayı yaklaşık bir milyon konut arzı açığı bulunuyor. Uzmanlar, 2014 tarihinden itibaren evsizlerin sayısının iki katı arttığını söylüyor. 

Berlin'de kira fiyatlarının yüksek oranda artmasından dolayı 40 bin kişinin katıldığı protesto eyleminde, şehirde ki özel konutların kamulaştırılması için imza kanpanyası da başlatıldı. Protestocular özel şirketlere ait konutların kamulaştırılmasını istiyor.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum