BES ’e geri dönüşlerde "pişmanlık" ayarı

BES 'e geri dönüşlerde "pişmanlık" ayarı

Bireysel Emeklilik Sistemi (Otomatik BES) pişman olanlar için yeni ayar getiriliyor. Düzenleme çalışmaları devam ederken, BES'te giriş yapıp cayma hakkını kullananların her 2 yılda bir sisteme dahil edilmesi planlandığı gelen son dakika haberleri arasında.

07 Ağustos 2017 - 09:55

Bireysel Emeklilik Sistemi olarak anılan BES'te yeni düzenleme yolda. Bir şekilde BES'ten ayrılanlar için pişmanlık ayarı getirilmesi amacıyla düğmeye basıldı. Çalışmalara hız verildiği öğrenildi. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 7 Ağustos 2017 - İstanbul
 
BES sistemi için yeni bir düzenleme çalışmasının ayrıntıları gelmeye başladı. Özellikle bu düzenlemede BES'ten çıkanları yakından ilgilendiriyor. BES'ten ayrınlanlar için pişmanlık ayarı için çalışmalar sürüyor.

Milyonlarca çalışana emeklilikte ikinci maaşın önünü açan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) otomatik katılım ile giriş yapılması sonrasında cayma hakkını kullananların her 2 yılda bir sisteme dahil edilmesi planlanırken, şimdi de 'pişman katılımcı'nın sisteme tekrar kazandırılmasını amaçlayan ve söz konusu sürenin daha erkene çekilmesi üzerinde çalışma yapıldığı gelen son dakika haberleri arasında.

Konuyla alakalı Takvim gazetesinde yer alan haberin ayrıntılarına göre, Türkiye Sigorta Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Erkan, otomatik katılımın tanıtım anlamında yeterince hazırlık yapılmadan devreye girdiğini, kamuoyunda sistemin algısını olumsuz etkileyecek propagandaların da yapıldığını belirtti. Erkan, "Böylelikle cayma oranları biraz yoğun oldu. İnşallah buradaki eksiklikleri görerek cayma hakkını kullanan 3.5 milyon kişiyi kazanacağız" dedi. Ayrılan katılımcıların her 2 yılda bir sisteme yeniden otomatik olarak dahil edileceğini aktaran Erkan, şöyle konuştu: "Geri dönmek isteyen çokça insan görüyorum. Bu süre öne çekilebilir. 'Tekrar girmek istiyorum' diyene imkan vermek gibi bir değişiklik öngörülüyor. Otorite tarafından da benimsenen bir şey.". diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..