Reklamı Geç
Beştepe’ye Harekât Merkezi için düğmeye basıldı

Beştepe'ye Harekât Merkezi için düğmeye basıldı

15 Temmuz Darbe girişiminin perde arkası FETÖ'nün darbe girişimi sonrası önemi bir kez daha artarken harekât merkezi kurulumunda geri sayım başladı, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne kurulması için düğmeye bastı.

15 Kasım 2016 - 08:09

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe kalkışması esnasında özellikle Türkiye'nin kalbi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesine saldırması unutulmadı.

Devletin can damarı olan Beştepe Külliyesinin korunmasının önemi bir kez daha ortaya çıkarken, güvenli şekilde konumlanacağı ve karşı harekâtı yürüteceği yeni bir harekat merkezi için düğmeye basılırken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bu güvenlik üssünün kurulacağı ifade edildi.

Doğal afetlerde Kriz Merkezi olarak çalışacak dev merkez Beştepe Külliyesinden yönetilecek;

Her türlü acil durumlar için hazırlanacak prosedürler, profesyonel ekipler, savaş durumu, kimyasal, biyolojik, nükleer ve siber saldırılar ile terör eylemlerinde ise Hükümet Harekât Merkezi olarak üs olarak kullanılacak deneyimli birimlerden oluşturulacağı ifade edilirken, birliğin şu anda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ana yönetim binasının eksi ikinci katında faaliyetlerini sürdürdüğü biliniyor. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananlar sonrasında birimlerin yeniden yapılandırılarak, kuvvetlendirilmesi, geniş çaplı haraket kabiliyetine kauşturulması ve tüm olaylarda daha aktif olarak kullanılması için önemli bir ihtiyaç doğduğu kaydedildi.

Harekât Merkezi, Eskişehir Yolu üzerinde bulunan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) içindeki harekat merkezi örnek alınarak yeni baştan düzenlenerek sağlam bir yapı haline getirilmesi planlanıyor.

Çelik destekli özel bir betonla inşa edilen Harekât Merkezi’nin kenarları bin kg’lık, ortası ise 10 bin kg’lık konvansiyonel bombalara karşı dayanıklı olacak. Her çeşit füze, bomba gibi balistik silahlara, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı da korunaklı olacak Harekât Merkezi, 24 saat kesintisiz iletişim, güvenlik, ulaşım ve tahliye olanakları sağlayacak şekilde tasarlandı. Her türlü techizat ve tertibatın yer alacağı üs, Uydu dahil her türlü haberleşme olanağı, kriptolu telefonlarla donatılacak olan merkez, kriz anında devletin tüm birimlerinden verilerin toplanacağı sistemleri içerecek şekilde planlandığı kaydedildi.

En ufak bir kriz durumunda dahi büyük bir hız ve donanımla harekete geçecek tüm kontrolü elinde tutacak ve en önemlisi ise Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, TSK komuta kademesi ve bakanlıkların ilgili birimleri merkezde toplanıp vakit kaybedilmeden karşı operasyon talimatları verebileceği bildirildi. Yeni yapı ile birlikte Harekât Merkezi’nin düzenlenmesi konusunda afad’ın görevlendirdiği uzmanlar danışmanlık sağlayacak.

Yeni kurulacak merkezde Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, bakanlıklar, MGK, kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili özel kuruluşlar görev yapabilecek. Yönetmelikte kriz yönetimini gerektiren haller ise şöyle sıralanıyor:

- Yurtdışında; Türkiye’nin toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına, milli hedef ve menfaatlerine yönelik tehdit emarelerinin belirmesi ve gelişme göstermesi,

- Yurtiçinde; Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini, temel hak ve hürriyetlerini ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları nedeniyle kamu düzeninin bozulması, terör olayları, kanunsuz grev, lokavt ve işi bırakma eylemleri, etnik yapı, din ve mezhep farklılıklarından kaynaklanan olaylar...

- Tabii afetler, deprem, sel, çığ düşmesi, büyük ölçekteki kazalar, iltica ve büyük nüfus hareketleri, tehlikeli ve salgın hastalıklar, büyük yangınlar, ağır ekonomik bunalımlar.

- Krizin önlenemediği veya giderek tırmanma eğilimi gösterdiği hallerde, durumun gelişmesine göre Olağanüstü Hal, Sıkıyönetim, Seferberlik ve Savaş Hal ilan edilmesi Kriz Koordinasyon Kurulu’nca yasalara uygun yöntemlerle ilgili mercilere önerilir. Bu hallerin ilan edilmesine kadar geçen sürede olaylar önlenememiş ise, Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi ve Kriz Merkezleri, Harekât Merkezleri haline dönüşür.

Kaynak: Bülent Aydemir/ Habertürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..