Bilecik Söğüt'te keşfi yapılan 3.5 milyon ons altın rezervi büyük heyecan yarattı

Türkiye'de yeni bir toprak altı rezervi duyurulmasının peşinden altın rezervlerini konuşuyor. Bilecik iline bağlı Söğüt ilçesinde bulunan 3.5 milyon ons büyüklüğünde altın rezervleri büyük heyecana neden oldu.

Bilecik Söğüt'te keşfi yapılan 3.5 milyon ons altın rezervi büyük heyecan yarattı
Editör: Hakan A.
23 Aralık 2020 - 09:34
Türkiye son yılların en büyük enerji ve altın rezervlerini açıkladı. İlk olarak büyük müjde olarak açıklanan doğalgaz rezervlerinin üzerinden geçen kısa bir süre sonra bu kez altın rezevleri büyük heyecana neden oldu. Gübretaş tesislerinde yeni maden sahasında bulunan dev altın rezervleri Türkiye başta olmak üzere Bilecik ilinde şimdiden büyük heyecana neden olduğu bildirildi.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 23 Aralık 2020 - İstanbul


Türkiye'de gözler Bilecik iline bağlı Söğüt ilçesine çevrildi. Henüz yeni açıklanan 3.5 milyon ons çapında olduğu tahmin edilen yeni altın rezervleri bölge halkını sevindirdi. Türkiye 2021'de yer altı zenginliklerini çıkarmak için önemli adımları peş peşe atmaya devame decek. Son olarak Bilecik ilinde Gübretaş maden sahasında keşfedilen altn rezervleri şimdiden gündem konusu oldu.

Türkiye'de karada ve denizde yer altında bulunan enerji ve maden rezervleri yıllardır tartışılıyor, yıllardır kafalarda soru işaretleriyle şehir efsanesi olarak dilden dile dolaşıyordu. 2020 yılı sonu itibariyle denizlerde enerji bereketi doğalgaz rezervleri ile ortaya çıkmaya başladı. Hemen peşinden ise bu kez toprak altında dev altın rezervleri ortaya çıkarılmaya başlandı. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz tarafından duyurulan Bilecik Söğüt ilçesinde'ki maden sahasında yer alan altın rezervleri ile alakalı önemli detayları kamuoyu ile paylaştı. Poyraz açıklamasında, ' tespit edilen 3.5 milyon onsun 1.9 milyon onsu kesin rezerve dönüşmüş vaziyette, 1.3 milyonu da çalışmaları devam ettirerek rezerve katılacak. Yani şu anda kesin olarak 3.2 milyon onsluk bir altın varlığından söz edebiliriz.' dedi.

ALTIN REZERVİ NE ZAMAN TOPRAK ÜSTÜNE ÇIKARILACAK


Milyonların yakından takip ettiği Söğüt Gübretaş tesislerinde maden sahası alanında keşfi yapılan altın rezerveninin ne zaman çıkarılacağı büyük merak konusu oldu. Merak edilen soruları yanıtlayan GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Poyraz, 3,2 milyon onsun 1,9 milyonunun kesin rezerv olduğunu belirterek, geriye kalan 1,3 milyon onsun ise devam eden çalışmalarla rezerve ekleneceğini kaydetti. Poyraz, altın rezervlerinin 2023'e girmeden bu maden sahasından çıkan altını ekonomiye kazandırılması için hızla çalışmaların başlatılacağını söyledi.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Gübretaş maden sahasında keşfi gerçekleştirilen ve piyasa değeri 6 milyar dolar olarak açıklanan dev altın rezervlerinin ekonomiye kazandırılması ile birlikte, Türkiye’ye oluşturacağı istihdam ile Bilecik ve Söğüt ekonoye ciddi katkı sağlayacak.

GÜBRETAŞ GUBRF HİSSELERİ BİR ANDA YÜZDE 10'A KADAR YÜKSELDİ


Borsa İstanbul'da hisseleri işlem gören Gübretaş (GUBRF) paylarında artış rezervin açıklanmasının hemen peşinden başladı. Gübretaş hisseleri işlemleri devame derken, Şirketin yüzde 25’i borsada işlem görüyor geriye kalan yüzde 75’lik hissesi ise Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne ait olduğu açıklandı. Rezervin bugünkü parasal değeri 6 milyar 555 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Şirketin borsada işlem göre hisseleri yüzde 9,94 artış gösterdiği gelen son dakika haberleri arasında.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum