Bilinmeyenleriyle 9 soruda konut hesabı nasıl...

Bilinmeyenleriyle 9 soruda konut hesabı nasıl açılır

Ağustos ayı sonu itibari ile konut hesabı açılabilecek. 25 Ağustos itibariyle başlayacak olan çeyiz hesabı uygulamasını 9 maddede Emlak pencerem okuyucuları için hazırladı. İşte devletten konut yardımı alabilmek için bankada açılacak konut hesabının şartları!

Bilinmeyenleriyle 9 soruda konut hesabı nasıl açılır
Editor: Hakan A.
26 Ağustos 2016 - 08:06 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 09:25

Çeyiz hesabı kapsamında bilmek istediğiniz herşey ayrıntılarıyla haberimizde

Ağustos ayı sonu itibari ile konut hesabı açılabilecek. Açılan konut hesabına yatırılan miktara ve süreye göre maksimum devlet 15 bin lira konut katkı yardımı yapacak. Şubat ayında resmi gazete yayınlanan yönetmeliğin 6 ay sonra yürürlüğe girmesiyle ilk kez ev alacaklar Ağustos ayının 25’inden sonra bankalarda konut hesabı açabilecek. 

Emlak Pencerem / İstanbul

Türkiye darbe girişimi sonrası milletin başarısını, ekonomik alanda yaşanan sıcak gelişmeleri an be an takip ederken Rusya ile tarihi yakınlaşma, Cumhurbaşkanı ve Başbakan Binali >Yıldırım'ın ve hemen sonrasında aynı gün BDDK Başkanı Akben'in konut kredisi faiz oranları, kredi faizleri ve kredi kartlarına ilişkin taksitlendirmelere yönelik yeni bir çalışma içerisine girilecek olması vatandaş için oldukça faydalı olacak gelişmeler olarak ekonomi gündemindeki yerini aldı. Diğer bir önemli gelişme ise çeyiz hesabı olarak bilinen ve hakkında kararların aylar öncesinden alınarak ilk defa yürürlüğe girecek uygulama ile alakalı tüm bilinmeyenler ve merak edilenleri emlakpencerem.com ekibi olarak sizler için hazırladı. 25 Ağustos itibariyle başlayacak olan çeyiz hesabı uygulamasını 9 maddede Emlak pencerem okuyucuları için hazırladı. İşte devletten konut yardımı alabilmek için bankada açılacak konut hesabının şartları!

- Konuta katkı hesabını kimler açabilir?

7 Nisan 2015 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve ilk kez ev alacaklar konut hesabı açabilecekler. Devletten konut yardımı almak isteyenlerin bankada kendi hesaplarına özel konut hesabı açması gerekiyor. 

- Birden fazla konut hesabı açılabilir mi?

Bir kişi sadece bir konut hesabı açabilecek. Hesap, bankaların yurtiçi şubelerinden birinde Türk lirası açılabilecek ve bir başka bankaya transfer yapılamayacak.

- Konut hesabına ne kadar süreyle ödeme yapılacak?

Bankada açılacak konut hesabına minimum 3 yıl süreyle düzenli ödeme yapılması gerekiyor.

- Ne kadar para yatırmak gerekiyor taksitler ne kadar olacak?

Konut hesabına ilk kez ve bir defa olmak kaydıyla 30 bin türk lirası yatırılabilecek. Aylık taksitler 250 liranın altında olamayacağı gibi 2 bin 500 liranın üstünde olmayacak. Ödemeler 3 aylık olarakta yapılabilecek ancak ödemeler minimum 750, maksimum 7 bin 500 lira olabilecektir.

- Devlet ne kadar konut yardımı yapacak?

Devlet konut yardımı maksimum 15 bin lirayı geçmeyecek. Taksit süre ve ödemelere göre yardım miktarı değişiyor. 36 ay-47 ay süreyle konut hesaplarına ödeme yapanlar yatırdıkları toplam tutarın yüzde 15’i kadar devlet katkı yapacak bu katkı 13 bin lirayı geçmeyecek. 48 ay-59 ay süresince düzenli ödeme yapanlar yüzde 18 oranında katkı alacak bu oran 14 bin lirayı geçmeyecek ve 60 ay üzeri düzenli ödeme yapanlar yüzde 20 devlet katkısı alacak ve bu oran 15 bin lirayı geçmeyecek.

- 18 yaşın altındakiler konut hesabı açabilecekler mi?

18 yaşın altında olanlar veli ya da vasisi vasıtasıyla konut hesabı açabilecekler.

- Konut hesabını döviz olarak açabilir miyim?

Devletten konut yardımı almak için konut hesabı sadece Türk Lirası olarak yurtiçi banka şubelerinde mevduat ya da katılım fonu olarak açılabilecek.

- Konut hesabına ödeme yapılmaz ise ne olur?

Konut hesabına aylık ödeme yapanlar bir yıl içerisinde 3 defa, her 3 ayda bir ödeme yapanlar senede bir defadan fazla ödemelerini aksatırlarsa konut hesabı özelliğini kaybeder ve devlet yardımından faydalanılamaz.

- Konut hesabından para çekilebilir mı?

Konut hesabında toplanan parayı konut hesabı sahibi bir yıl içinde en çok iki defa çekebilir. Para hesaptan çekildiğinde asgari olması gerekn rakamın altına düşmemesi gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum