Bina Kimlik Sistemi nedir, uygulama ne zaman başlıyor?

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, milyonlarca bina için Bina Kimlik Sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. Peki Bina Kimlik Sistemi nedir, nasıl kullanılır, ne zaman hayata geçirilecek?

Bina Kimlik Sistemi nedir, uygulama ne zaman başlıyor?
Editör: Hakan A.
16 Mart 2021 - 22:47
Türkiye genelinde binalar yeni kimlik kartlarına kavuşuyor. Bakanlık tarafından uygulamaya konulan Bina Kimlik Sistemi resmen uygulamaya geçiyor. Milyonlarca binayı, bu binalarda oturan tüm vatandaşları ilgilendiren Bina Kimlik Sistemi nedir, uygulama ne zaman başlıyor? İşte Bina Kimlik kartı hakkında her şey...

Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi - 16 Mart 2021 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnşaat ve gayrimenkul sektörünü ileriye taşıyacak Bina Kimlik Sistemini hayata geçirdi. Yeni sistemle birlikte Yapılara verilecek QR kod ve elektronik etiket ile binaya ilişkin tüm bilgilere erişim imkanı sunulmuş olacak.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İnşaat ve gayrimenkul sektörünü ileriye taşıyacak çok önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bina Kimlik Belgesi depremlerde hasar tespit aşamasında işimizi kolaylaştıracak, çok daha hızlandıracak, binaya 50 metre mesafede binaya ilişkin tüm bilgileri alabileceğimiz QR kodlu bir Bina Kimlik Kartı olacak. QR kodunun okutulmasıyla binaya ilişkin tüm verileri alabiliyoruz. Ada, pafta, parsel numarası binanın oturduğu alan, kaç katlı olduğu, içindeki kişilerin nüfus bilgileri, yapıya ait teknik bilgiler, yapı denetimde buranın fenni mesuliyeti kimmiş sistem içerisinde görebiliyoruz. Enkaz altında kalan vatandaşlarımızın kurtarılması, deprem sonrası yapacağımız çalışmalarda bizlere ışık tutacak yapıya ait fotoğraflarla projeye ait detaylarla birlikte görebileceğiz. Bina Kimlik Sistemi’ni 2021 yılının Nisan ayında hayata geçiriyoruz. 


Yapılara verilecek QR kod ve elektronik etiket ile binaya ilişkin tüm bilgilere erişim imkanı sunan sistem, hasar tespit sürecini de hızlandıracak." ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum