Binalara otopark zorunluluğu için Japonya modeli

Binalara otopark zorunluluğu için Japonya modeli

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Planlı Alanlar Tip İmar yönetmeliği değişikliği kapsamında binaların otopark sorunlarına el attı. Her daire için 1 otopark zorunluluğu getiriliyor.

04 Nisan 2017 - 15:20

Planlı Alanlar Tip İmar yönetmeliği değişiyor. Arka arkaya yapılan yeni açıklamalardan sonra otoparklar içinde yeni bir düzenleme gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Yasin Kalem başkanlığında bir heyet Otopark sorununu halletmek için Japonya'da uygulanan otopark sistemini inceledi. Otomatik katlı otopark sisteminin kurucusu olan Japonya'da arabası olan herkes bir adet otopark ruhsatı almak zorunda.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 4 Nisan 2017 - İstanbul

Uygulamada her binada 3 kişiye bir otoparak alanı verilmesi zorunlu turuluyor. Yeni düzenleme ile her daire için bir adet otopark verilmesi zorunlu hale geliyor. 20 metrekare alan üzerine oluşturulan bir araçlık otopark alanı 2 adet yani 40 metrekare olarak da yapılabilecek ve emsal dışı tutulacak.Uzmanlar şehir içinde trafiği çözecek yeni düzenlemede müteahhitlerin yapmak zprunda olacağı otopark alanlarının inşaat maliyetlerini artıracağını bunun da konut fiyatlarını etkilkeyeceğini ifade ediyor.

İstanbul'da başta Nişantaşı, Şişli gibi şehir merkezlerinde kentsel dönüşümle yeniden yapılan binalarda kapalı otopark yapılmıyor. Genelde bu şekilde yapılan yeni binalarda yapılmayan otopğaraklar için müteahhitler belediyeye bir miktar ödeme yapıyor. Belediye ise buna karşılık o mahalle için ortak otopark alanları oluşturuyor. Uygulamada otopark sorunu devam ediyor. Otoparkı olmayan binalardan ev alanlar otomobillerini sokağa karşılıklı parkettikleri için sokaklarda trafik oluşuyor. Çoğu ev sahibi otomobili için park yeri bulabilmek için bir kaç defa sokak sokak gezmek zorunda kalıyor.

Yeni düzenleme ile bina altındaki alanın dışında ön ve arkada yer alan bahçe alanının da altına otopark yapılabilecek.Ön bahçenin altından yola 3 metre kalana kadar otopark yapılabilecek.Yan yana olan binalar anlaşıp bodrum katlara daha büyük bir otopark alanı yapabilecekler. Otopark alanlarına ayrılan dükkan, market gibi ticari alanlar için değerlendirilen yerlerinde önüne geçiliyor. Ticari birimler de otopark alanı olmadığını ve kendisine ayrılan otopark alanı için ruhsat almak zorunda kalıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..