Bir anda milyonlarca tık alan gizemli "mor papatya"

Dünya gündeminde yer alan ilginç haberlerden biri bir internet sitesinde yer alan mor papatya oldu.

Bir anda milyonlarca tık alan gizemli "mor papatya"
Editör: Hakan A.
12 Şubat 2021 - 09:40
Stok fotoğrafların yer aldığı bir internet sitesinde yer alan mor papatya dünyada rekor bir trafik aldığı ifade edildi. Gündemin ilgiç haberleri arasında yer alan mor papatya, beyazın aksine farklı bir renk olduğu ifade edildi. İnternet sitesine gelen trafiğin kaynağı ise belli oldu.

Gizemli “mor papatya”, sitenin kaynakları fazlasıyla tüketmesi nedeniyle, Wikipedia ve Wikimedia Commons'ı denetleyen kar amacı gütmeyen kuruluş Wikimedia Vakfı tarafından bir soruşturma başlatılmasına yol açtı.

Albos, 9 Şubat'ta yaptığı paylaşımda, “Veri merkezlerimizden birine gelen tüm taleplerin beşte biri bu çiçek görüntüsü için. Kimse nedenini bilmiyor” ifadelerini kullandı.

Konuyla alakalaı olarak Rest of World adlı internet sitesinde yayımlanan bir diğer haberde, Wikimedia’nın kaynaklarını kullanan uygulamanıni  Hindistan popüler sohbet uygulamalarından MX TakaTak, Moj veya Josh olabileceğini tahmin etti. Ancak, Wikimedia Vakfı yorum talebine yanıt vermediği kaydedildi.

Yapılan araştırma ile birlikte milyonlarca kişinin ilgi gösterdiği bu mor papatya resmine gelen trafiğin Hindistan merkezli, bazı internet sitesi ile uygulamalaar üzerinden geldiği, farklı ip ler ile gerçek kişilerin bu trafiğe yol açtığı kaydedildi. Ancak Haziran 2020'den bu yana gelen milyonlarca tık, vakfın kaynaklarını aşırı derecede tüketmesi adeta sorun haline gelmiş durumda.

gizemli mor papatya

Vakıf çalışanı  Chris Albon yaptığı açıklamasında ise, "Bugün, Hindistan'daki çeşitli internet servis sağlayıcılarından yaklaşık 90 milyon istek aldığımızı fark ettik. Bunlar son derece farklı IP’lerden geldikleri ve günlük bir trafik modelini takip ettikleri için çok tuhaf. Analistler trafiğin nereden geldiğini anlamak için tersine görsel arama gibi çeşitli teknikler denedi, ancak sonuçlar verimli olmadı.” ifadelerini kullandı.

Haberde bahsi geçen internet sitesine buradan erişebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum