Birpınar: Dipsiz Göl Eski Haline Dönecek

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Gümüşhane Dipsiz Göl’deki çalışmaları yerinde inceledi.

Birpınar: Dipsiz Göl Eski Haline Dönecek
Editör: Hakan A.
20 Kasım 2019 - 00:58

Bakan Yardımcısı Birpınar, gölü inceleyerek, bundan sonraki define aramalarında mutlaka ÇED raporu isteneceğini, bölge eski haline kavuşana kadar çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Emlak Pencerem - 19 Kasım 2019


Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Birpınar, Gümüşhane'de bulunan Dipsiz Göl'de incelemelerde bulundu. 

Türkiye'nin neresinde olursa olsun, define aranacaksa mutlaka ÇED raporu isteneceğini ifade etti.Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, konuyla ilgili şunları söyledi: ''Bu gölü tekrar eski haline getirip buradaki eski habitatını korumak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak elimizden gelen herşeyi yapacağız. Mutlaka ÇED raporu isteyeceğiz. Bu bölgeyi doğal sit alanına çevireceğiz. Buranın restorasyonunu ve tekrar gölün kazanılmasını sağlayacağız. Buranın izlemesini bundan sonraki süreçte takip etmesini bizim Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla ve buradaki valimiz aracılığıyla biz bu işi yapacağız . Kültür ve Turizm Bakanlığının yönetmeliğine de mutlaka bunun için çevre etki değerlendirmesi yapılmadan bundan sonra bu tip kazıların bu tip define arama işlemlerinin yapılmaması gerektiğini ifade ediyoruz, onlarla beraber koordineli çalışmamız gerekiyor.''


Mehmet Emin Birpınar ayrıca twitter hesabından Dipsiz Göl için belirlenen yol haritasını paylaştı:


1-Define aramalarının çevreye etkisini analiz eden ÇED raporu istenecek.
2-Gölün bulunduğu alan doğal sit ilan edilecek.
3-Öze dönüş çalışmaları yürütülecek.
4-İzleme faaliyetleri artacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum