BİST-50'de açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı 24 Mart'ta devam edecek

Borsa İstanbul'da dün itibariyle uygulamaya konulan BİST-50 endekslerinde açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı için bu sabah yeni bir karar alındı. Uygulama bugün de devam ettirilecek.

BİST-50'de açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı 24 Mart'ta devam edecek
Editör: Hakan A.
24 Mart 2021 - 08:52 - Güncelleme: 24 Mart 2021 - 09:10
Borsa İstanbul BİST-50 endeksinde açığa satış işlemleri için dün başlatılan uygulama bugün devam ettirilecek.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 24 Mart 2021 - İstanbul


Borsa İstanbul'da BİST-50 endeksi için dün uygulamaya konulan açığa satış işlemleri için uygulanan yukarı adım kuralı için süre uzatıldı. Bugün boyunca dün olduğu gibi uygulama sürecek.

BIST 50 endeksinde yer alan paylarda, dün getirilen "açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı" bugün de geçerli olacak


Kamuyu Aydınlatma Platformu'na KAP yapılan yazılı açıklamada BİST-50 endeksinde açığa satış işlemlerinde uygulanacak detaylar paylaşıldı. 

Konuyla alakalı Borsa İstanbul tarafından yapılan son dakika açıklamasında, "23/03/2021 Tarih ve 2021/22 Sayılı Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusu ile BIST-50 Endeksinde yer alan paylara 23/03/2021 tarihli seansta getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 24/03/2021 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir." denildi.

Dolar kuru, Euro fiyat ilk rakamlar kaç TL, ne kadar? 24 Mart Çarşamba sabahı Döviz kurları


YORUMLAR

  • 0 Yorum