Boğaziçi Ön Görünümü'nde ki o ilçeler İmar Barışı kapsamına mı alınacak?

İstanbul'da Boğaz Ön Görünümünde bu üç ilçede oturanlar dikkat! İmar barışı bu ilçe ve bazı mahallelere vurabilir. Açıklama Bakan kurum'dan geldi. Üsküdar, Sarıyer ve Beykoz ile bu ileçelre bazı mahaller için yapılan açıklama merak ediliyor.

Boğaziçi Ön Görünümü'nde ki o ilçeler İmar Barışı kapsamına mı alınacak?
Editor: Hakan A.
23 Aralık 2018 - 14:47

Bakan Kurum'un açıkladığı Boğaziçi ön görümünde kalan Üsküdar, Sarıyer ve Beykoz ilçelerinde bazı mahallelerin İmarBarışı kapsamına alınması için Torba kanun mecliste. Vatandaş merak ediyor. Bakan Kurum ne dedi? İşte haberin ayrıntıları. 

​​​​​​​Boğaziçi'nde İmar Barışı kapsamı genişliyor mu? Bakan Kurum o soruya cevap verdi... Oturduğunuz mahalle Üsküdar, Sarıyer ve Beykoz ilçesinde ise bu haber sizi de ilgilendiriyor. İmar Barışı süresi sona ermek üzere. Ancak Meclis'te bekleyen torba yasada bazı maddeler Boğaziçi Ön Görünümü ile alakalı. Bu yasa geçerse özellikle Sarıyer, Üsküdar ev Beykoz ilçelerinde bazı mahalleler imar barışı kapsamına girecek. İşte haberin ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 23 Aralık 2018 - İstanbul

Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yürütülen İmar Barışı başvuruları 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecek. 2017 yılı 31 Aralık öncesini kapsayan imar barışı başvurularında yoğun bir süreç geride bırakılıyor. Milyonlarca vatandaş oturduğu ev için, binası, mlkü, sanayi tesisi ve turizm tesisi için imar barışı başvurusu yaptı. Başvuru yapmayanlar ise bu fırsatı kaçıracak. 

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, İmar Barışı sürecinde yapılan başvurulara ilişkin en son rakamları açıkladı. 

Bakan Kurum açıklamasında, "Türkiye genelinde toplam olarak 9 milyon 210 bin kişi İmar Barışı'na başvurdu ve 10 milyar 350 milyon TL'lik bedel yatırdı. 31 Aralık'ta bu süreç tamamlanacak. 10 milyona yakın vatandaşımız bugüne kadar İmar Barışı'ndan yararlandı. Devletin vatandaşıyla barışını içeren, vatandaşımızın elektriğini, suyunu ve doğalgazını alabilmesi adına yapılan bu düzenlemede 10 milyona yakın vatandaşımız kanundan istifade etti." dedi.

14 Milyonun üzerinde yapıyı kapsayan İmar Barışı süresi için geri sayım sürüyor. Başvurular 31 Aralık günü tamamlanarak sona erecek. Milyonlarca mülk sahibi başvurusunu tamamladı. Yapı Kayıt Belgelerini alan vatandaşlar şimdi devletle barışmış oluyor.

İstanbul'da en büyük sorunların olduğu yerlerden birisi olan Boğaziçi Ön Görünümü imar barışı dışında bırakılmıştı. Milyonlarca Liralık yalılar da bu kapsam dışında bırakılmıştı. Ancak Meclis gündeminde görüşmeleri devam eden torba yasa teklifinde Boğaziçi  Ön Görünümü ile alakalı önemli bazı maddeler bulunuyor. Torba Kanun Teklifi kanunlaşırsa bazı ilçe ve mahallelere de piyango vurmuş olacak. Bu ilçeler ise sayılı...

Boğaz Ön Görünümü hakkında Bakan Kurum ne dedi?


Bakan Kurum, Boğaziçi'nde İmar Barışı kapsamını genişleten düzenleme ile alakalı yaptığı açıklamasında, "Plan Bütçe Komisyonumuza İmar Barışı'na ilişkin bir teklif sunuldu. Bu teklif sınırlarını ihtiva ediyordu. Daha önce biliyorsunuz biz İmar Barışı'ndan boğaz ön görünümünde Tarihi Yarımada, Çanakkale'de belirli alanları İmar Barışı'na dahil etmemiştik. Ancak boğaz ön görünümünde kalan Sarıyer, fiilen ön görünümünde olmayan ancak ön görünümün sınırları içerisinde yer alan alanı da İmar Barışı kapsamına almıştık. Tabii gelinen süreçte yapılan incelemeler neticesinde boğaz ön görünümünde olan ancak fiilen ön görünüm olmayan ve buradaki vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğalgaz gibi problemlerini çözecek sınırları yeniden incelendi. Teklifin içeriği Üsküdar'da, Beykoz ilçemizde ve Sarıyer ilçemizde ön görünümde olan, fiilen ön görünümde olmayan yapıların problemlerini çözmek adına teklif edilmiş bir düzenleme. Boğaz sınırları içerisindeki ve sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dahil değil." ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Kurum'un İmar Barışı ve Boğaziçi Ön Görünümü ile alakalı yaptığı açıklama. O videoyu izlemek için tıklayın.

Bakan Murat Kurum imar barışı ve boğaziçi ön görünümü hakkında açıklama yaptı

Gözler o kanun teklifinde


Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer'de oturanlar bu habere dikkat! Yüz binlerce ev sahibini yakından ilgilendiren imar barışı sürecine bu ilçelerde yer alan bazı mahalleler eklenebilir. Şimdi vatandaşın gözü Meclis'ten gelecek Torba Yasa Teklifinin kanunlaşmasında.