Borç yapılandırma başlıyor! Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları ve Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırması

Milyonlarca vergi borçlusuna müjdeli haber geldi, sicil affı bekleyenleri ise üzecek. Vergi yapılandırma, ve pek çok kamu alacağının yapılandırması kapsamında hazırlanan düzenleme TBMM komisyonunda kabul edildi. Peki hangi borçlar yapılandırılacak? Ayrıntılarıyla borç yapılandırmasına ilişkin yapılan düzenlemeye ait son dakika bilgileri.

Borç yapılandırma başlıyor! Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları ve Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırması
Editör: Hakan A.
24 Ekim 2020 - 09:00
Türkiye genelinde milyonlarca borçlu vatandaş sicil affı beklerken, paketten Hazine ve Maliye ile alakalı borç yapılandırması çıktı. Borçlu vatandaşa müjde devletten geldi. Devlete borçlu olan milyonlar için borç yapılandırma süreci başlıyor. Çok sayıda kamu borcu olan vatandaş 18 ay taksit yaparak borçlarınıo yapılandırabilecek. Borç yapılandırmasında bilinmesi gerekenler neler? Kimler faydalanabilecek, hangi borçları kapsıyor yapılandırma? Plan ve bütçe komisyonunda kabul edilen maddeler neler? İşte Borç yapılandırma ayrıntıları ve en son bilgiler...

Sicil affı bekleyenleri üzen haber!

Bankalara olan borçlarından ötürü milyonlar sicil affı beklerken, bir anda borç yapılandırması TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti. Komisyondan geçen borç yapılandırması hazine ve maliye ile alakalı borçları kapsamaktadır. Sicil affı ise gündemde gözükmüyor.

Vatandaş sicil affı beklerken, borç yapılandırma sürprizi ile karşı karşıya kaldı. Koronavirüs sürecinde milyonlar ekonomik zorluk yaşamaya başladı. İşi olanın işi bozuldu, vergi borcu, başta olmak üzere pek çok borç edindi. Borcuna sadık Türk halkı özellikle sicil affı beklerken, TBMM'de plan bütçe komisyonunda görüşülerek kabul edildi. Kabul edilen borç yapılandırma kararına göre, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi başta olmak üzere KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları ve Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırması resmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasına kaldı.

Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırmasına ilişkin madde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.
 

Kanun teklifine ihdas edilen maddeyle, vergi borçları yapılandırılarak, borçların18 taksitle ödenmesine imkan tanınıyor. Borcunu peşin ödemek isteyenlere de indirim sağlanıyor.

Teklif, vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları; trafik, seçim, nüfus para cezaları; Karayolu Taşıma Kanunu'na göre kesilen para cezaları; karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezalarını kapsıyor.

Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller, haksız alınan destekleme ödemeleri, kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı da vergi yapılandırması kapsamında olacak.

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki Hazine alacakları, madenlerden alınan devlet hakkı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'a göre takip edilen diğer alacaklar da yapılandırılacak.

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etmesi gerekecek ve maksimum 18 taksit yapılabilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi, Ocak 2021'de gerçekleştirilecek.

Ayrıca il özel idarelerine olan borçlar, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, diğer vergi ve harçlar, su, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları, muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ve zam ve faizleri de yapılandırılabilecek.

TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri de yapılandırmaya dahil olacak.

KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerden kaynaklananlar ile aidat alacakları, il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile sermayesinin yüzde 50'den fazlası bunlara ait şirketlerin taşınmazlar hakkında yapılan irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan alacaklar, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının il özel idareleri, belediye ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü hizmet bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında yer alacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum